DE / EN

Kis Herry z Indonezji

„Z wykształcenia jestem inżynierem. Pracowałem w dużej, nastawionej jedynie na zysk firmie, ale pewnego dnia stwierdziłem – dość. Czas zacząć pracować z pasją. ” Brzmi znajomo?.

Tak właśnie zaczyna się opowieść o początkach maleńkiej firmy J&J Crafts, której właścicielem jest Kis Herry Wibowo mieszkający w Jogjakarcie, na indonezyjskiej wyspie Jawa. Kis Herry po kilku latach pracy w wielkiej fabryce produkującej batiki wziął sprawy w swoje ręce i od 2009 roku sam produkuje i sprzedaje ręcznie robione batiki. W jego ofercie znajdują się zarówno materiały wykonywane metodą pieczątek, tak zwany „cap”, jak i bardziej wyszukane i niepowtarzalne ręcznie malowane egzemplarze wykonywane metodą „tulis”.

W niewielkim zakładzie Kisa Herriego w Surakarcie - mieście słynącym z batików pracuje 5 osób. Kis Herry sam projektuje pieczątki ze wzorami i nadzoruje swój niewielki zespół dopilnowując, aby każdy metr materiału wykonany był starannie i z dbałością o każdy szczegół. „Wiem, że Europejczycy mają trochę inne gusta. My Indonezyjczycy mamy dużą fantazję jeśli chodzi o wzory i kolory. Wszyscy, nawet mężczyźni chodzą w kolorowych batikowych koszulach!” Te najpiękniejsze materiały przywiozłyśmy ze sobą by uszyć z nich sukienki, spódniczki i kto wie...może nawet batikowe koszule dla panów?
Śledźcie naszą kolekcję Batik Indonesia i przekonajcie się sami!

Batik

Batik to jedna z najstarszych technik farbowania tkanin polegająca na kolejnym nakładaniu wosku na tkaninę i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niepokryte warstwą wosku. Proces woskowania i farbowania można, dla uzyskania specjalnych efektów, powtarzać wielokrotnie. Jednym z miejsc, w których batiki mają najdłuższej tradycję jest Indonezja, a w szczególności okolice centralnej Javy - Jogjakarta i Surakarta, które odwiedziłyśmy. Batiki spotkać można także na przykład w Malezji, ale to ten indonezyjski batik uznano za dziedzictwo kulturowe i w 2009 wpisano na listę UNESCO.

W wielu miejscach Indonezji widziałyśmy młodszych i starszych ubranych w koszule czy sukienki wykonane z batiku. Ba! Te piękne materiały używa się także na obrusy czy inne elementy dekoracji. Jednak nawet dziś, w zglobalizowanym świecie, dla Indonezyjczyków batikowe tkaniny to nie tylko piękne kawałki materiału. Każdy stosowany motyw ma wymiar symboliczny i określa specyficzne pochodzenie geograficzne. Nie tylko codzienne stroje są z niego wykonywane. Niektóre wzory zarezerwowane są na najważniejsze wydarzenia w życiu.

Batik tulis

Słowo “tulis” w dosłownym tłumaczeniu to “pisać”. Ta metoda tworzenia batików polega ona na pisaniu woskiem, a mówiąć ściślej na nakładaniu na go za pomocą urządzenia zwanego “Canting”. Dzięki temu uzyskać można niezwykle precyzyjne i niepowtarzalne wzory.

Batik cap

Ta metoda polega natomiast na odbijaniu na tkaninie wzorów za pomocą pieczątki “cap” uprzednio umoczoną w gorącym wosku. Jest ona o wiele mniej praco- i czasochłonna niż “tulis” i pozwala na uzyskanie powtarzalnych wzorów.

Barwienie

Kiedy tkanina pokryta jest już w woskiem, zamacza się ją w zbiorniki z barwnikiem. Pokoloruje on wszystkie miejsca które nie są pokryte woskiem. Następnie materiał umieszczony zostaje w zbiorniku z gorącą wodą, która roztopi wosk. W ten sposób uzyskujemy materiał o dwóch kolorach. Jeśli tkanina ma być wielobarwna, proces farbowania należy powtórzyć, pokrywając woskiem za każdym razem wszystkie te powierzchnie, które nie mają być zabarwione danym kolorem.

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW