DE / EN

Kis Herry z Indonezji

„Z wykształcenia jestem inżynierem. Pracowałem w dużej, nastawionej jedynie na zysk firmie, ale pewnego dnia stwierdziłem – dość. Czas zacząć pracować z pasją. ” Brzmi znajomo?.

Tak właśnie zaczyna się opowieść o początkach maleńkiej firmy J&J Crafts, której właścicielem jest Kis Herry Wibowo mieszkający w Jogjakarcie, na indonezyjskiej wyspie Jawa. Kis Herry po kilku latach pracy w wielkiej fabryce produkującej batiki wziął sprawy w swoje ręce i od 2009 roku sam produkuje i sprzedaje ręcznie robione batiki. W jego ofercie znajdują się zarówno materiały wykonywane metodą pieczątek, tak zwany „cap”, jak i bardziej wyszukane i niepowtarzalne ręcznie malowane egzemplarze wykonywane metodą „tulis”.

W niewielkim zakładzie Kisa Herriego w Surakarcie - mieście słynącym z batików pracuje 5 osób. Kis Herry sam projektuje pieczątki ze wzorami i nadzoruje swój niewielki zespół dopilnowując, aby każdy metr materiału wykonany był starannie i z dbałością o każdy szczegół. „Wiem, że Europejczycy mają trochę inne gusta. My Indonezyjczycy mamy dużą fantazję jeśli chodzi o wzory i kolory. Wszyscy, nawet mężczyźni chodzą w kolorowych batikowych koszulach!” Te najpiękniejsze materiały przywiozłyśmy ze sobą by uszyć z nich sukienki, spódniczki i kto wie...może nawet batikowe koszule dla panów?
Śledźcie naszą kolekcję Batik Indonesia i przekonajcie się sami!

Batik

Batik to jedna z najstarszych technik farbowania tkanin polegająca na kolejnym nakładaniu wosku na tkaninę i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niepokryte warstwą wosku. Proces woskowania i farbowania można, dla uzyskania specjalnych efektów, powtarzać wielokrotnie. Jednym z miejsc, w których batiki mają najdłuższej tradycję jest Indonezja, a w szczególności okolice centralnej Javy - Jogjakarta i Surakarta, które odwiedziłyśmy. Batiki spotkać można także na przykład w Malezji, ale to ten indonezyjski batik uznano za dziedzictwo kulturowe i w 2009 wpisano na listę UNESCO.

W wielu miejscach Indonezji widziałyśmy młodszych i starszych ubranych w koszule czy sukienki wykonane z batiku. Ba! Te piękne materiały używa się także na obrusy czy inne elementy dekoracji. Jednak nawet dziś, w zglobalizowanym świecie, dla Indonezyjczyków batikowe tkaniny to nie tylko piękne kawałki materiału. Każdy stosowany motyw ma wymiar symboliczny i określa specyficzne pochodzenie geograficzne. Nie tylko codzienne stroje są z niego wykonywane. Niektóre wzory zarezerwowane są na najważniejsze wydarzenia w życiu.

Batik tulis

Słowo “tulis” w dosłownym tłumaczeniu to “pisać”. Ta metoda tworzenia batików polega ona na pisaniu woskiem, a mówiąć ściślej na nakładaniu na go za pomocą urządzenia zwanego “Canting”. Dzięki temu uzyskać można niezwykle precyzyjne i niepowtarzalne wzory.

Batik cap

Ta metoda polega natomiast na odbijaniu na tkaninie wzorów za pomocą pieczątki “cap” uprzednio umoczoną w gorącym wosku. Jest ona o wiele mniej praco- i czasochłonna niż “tulis” i pozwala na uzyskanie powtarzalnych wzorów.

Barwienie

Kiedy tkanina pokryta jest już w woskiem, zamacza się ją w zbiorniki z barwnikiem. Pokoloruje on wszystkie miejsca które nie są pokryte woskiem. Następnie materiał umieszczony zostaje w zbiorniku z gorącą wodą, która roztopi wosk. W ten sposób uzyskujemy materiał o dwóch kolorach. Jeśli tkanina ma być wielobarwna, proces farbowania należy powtórzyć, pokrywając woskiem za każdym razem wszystkie te powierzchnie, które nie mają być zabarwione danym kolorem.

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW