DE / EN
KOKO SUPPORT 09.11.2015

Cabo Verde Festival

12/10/c32fd3a6132ae9687887be2c1356.jpeg

KOKOchamy podróżować, także wtedy, kiedy niekoniecznie to oznacza pakowanie plecaka sensu strico! Dlatego tym chętniej daliśmy się zaprosić do pomocy przy organizacji podróży na Wyspy Zielonego Przylądka bez opuszczania Krakowa.

 

 

Cabo Verde Festival

 

Bo 6-8 listopada 2015 roku w Krakowie można było poczuć się jak właśnie jak na Wyspach Zielonego Przylądka. W tych bowiem dniach w ramach pierwszego Cabo Verde Festival wszystkimi zmysłami podróżowaliśmy na położony na Atlantyku archipelag. Podczas festiwalu było nie tylko dużo opowieści z io Cabo Verde, ale przede wszystkim dużo kabowerdeńskiej muzyki i tańca!

 

Festiwal rozpoczął się piątkowym listopadowym popołudniem pokazem filmów krótkometrażowych młodych kabowerdeńskich twórców Arilsona Almeidy i Tambli Almeidy pochodzących z Wyspy São Vicente. Bohaterowie filmu „Nos Casa” Arilsona Almeidy to młodzi ludzie, dla których mindeleńska plaża Laginha jest drugim domem. Dzięki filmowi zobaczyć możemy obraz społeczeństwa kabowerdeńskiego widzianego ich oczami. „Ulime” Tambli Almeidy z kolei to film, który traktuje o kabowerdeńskiej sile w walce z trudnymi warunkami, suszą dosłownie i w przenośni, i nie poddawaniu się mimo przeciwności losu.

 

 

W sobotę, 07 listopada, popołudnie przebiegło pod znakiem kabowerdeńskiej MORABEZY – wraz z organizatorkami - KOKOszką Emilią i Kreolką Carlą, staraliśmy się słowem, dźwiękiem,
obrazem a nawet smakiem pokazać co to znaczy poczuć się jak w kabowerdeńskim domu!

 

Najpierw fotograficznie podróżowaliśmy po wszystkich wyspach archipelagu, delektując się nie tylko krajobrazami, ale także poznając charakterystyczne elementy kultury.

Zobaczyliśmy też jak młodzi Kabowerdeńczycy widzą otaczającą ichrzeczywistość. Zdjęciaz wystawy zdjęć „Cabo Verde oczami młodych Kabowerdeńczyków”to wynik wspólnej inicjatywy KOKoszki Emilii i lokalnego aktywisty AlvenoSoaresa.

 

Tego dnia można było również zobaczyć prace plastyczne najmłodszych Kabowerdeńczyków i spróbować tradycyjnego deseru z Cabo Verde – cuz cuz ku mel!

 

Specjalniena festiwal przyjechali do Krakowa Elżbieta Sieradzińska, autorka książki „Cesaria Evora” i pochodzący z Wyspy Santiago, Silvano Sanches. Elanie tylko dużo opowiadała o swojej przyjaźni z Cesarią Evora, alenawet zaśpiewała dla nas! Jej książkę można było nie tylko kupić, albo wygrać w konkursie, który przygotowałyśmy. Popołudnie zakończyło się koncertem pochodzącego z Santiago Silvano, który muzycznie przeniósł nas na Wyspy Zielonego Przylądka. Ale na tym nie koniec było sobotnich atrakcji! Dzień zakończyliśmy tańcząc do rana w rytm kabowerdeńskich i afrykańskich rytmów! W niedzielę, 08 listopada, uczyliśmy się natomiast tradycyjnych kabowerdeńskich tańców – batuk, colaSanjon i funana. Festiwal zamknęliśmy pokazem filmu Guenny Piresa –“Podróż na Wyspy Zielonego Przylądka”. I już nie możemy się doczekać, aby po raz kolejny móc dosłownie lub w przenośni przenieść się się na Cabo Verde!

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">