DE / EN
KOKO PEOPLE 08.03.2019

Dzień Kobiet - podróż w czasie i przestrzeni

7c/fb/939a4337f2b06d7bba1a54a582a1.png

Przyznamysię, że najczęściej dość sceptycznie podchodzimy do różnych„dni”, ale dla Dnia Kobiet robimy mały wyjątek. Przedewszystkim dlatego, że jeśli spojrzymy na karty historii, toprzypomina nam przede wszystkim o tym, jaką drogę kobiety przeszły,aby znaleźć się w miejscu, w którym są. Zwłaszcza, że jegopoczątki związane są z przemysłem odzieżowym!

Dlategodziś, w tym wyjątkowym dniu zapraszamy Was nie tylko w podróż na4 krańce, skąd przybyły dla Was i dla nas życzenia dla kobiet odkobiet. Zapraszamy Was także do podróży w czasie, aby spojrzećjakie są korzenia obchodzonego na całym świecie Dnia Kobiet.

1909 PierwszyDzień Kobiet odbył się 28 lutego w Stanach Zjednoczonych.Socjalistyczna Partia Ameryki wyznaczyła ten dzień dlaupamiętnienia strajku robotników odzieżowych w Nowym Jorku, gdziekobiety protestowały przeciwko niegodziwym warunkom pracy.

1910Międzynarodowa Konferencja Socjalistyczna, która odbyła się wKopenhadze, postanowiła ustanowić, bez żadnej konkretnej daty,Międzynarodowy Dzień Kobiet, dla uczczenia ruchu na rzecz prawkobiet i budowania poparcia dla uzyskania powszechnego prawawyborczego dla kobiet. Wniosek został przyjęty jednogłośnie przezkonferencję ponad 100 kobiet z 17 krajów.

19marca 1911 W następstwie inicjatywy kopenhaskiej MiędzynarodowyDzień Kobiet po raz pierwszy był obchodzony w Austrii,Danii, Niemczech i Szwajcarii. Był okazją do podniesienia takichkwestii jak prawo kobiet do głosowania i sprawowania urzędupublicznego. Domagano się także przyznania dostępu kształceniazawodowego i położenia kresu dyskryminacji w miejscu pracy.

1913-1914Międzynarodowy Dzień Kobiet stał się mechanizmem protestupodczas I wojny światowej. W Rosji kobiety zaczęły obchodziłyMiędzynarodowy Dzień Kobiet w ostatnią niedzielę lutego. W wielumiejscach w Europie, w okolicach 8 marca, kobiety organizowaływiece, protestując przeciwko wojnie.

1917Kobiety w Rosji ponownie protestują przeciwko wojnie pod hasłem"Chleb i pokój" w ostatnią niedzielę lutego (któraprzypadła 8 marca w kalendarzu gregoriańskim). Cztery dni później,car abdykował, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawo dogłosowania.

1975ONZ ustanawia 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet.

Dlategotak ważne wydaje nam się, aby mimo wszystko, 8 marca choć nachwilę zatrzymać się i spojrzeć wstecz. A potem nabrać powietrzai odważnie ruszyć do przodu! Przeszłyśmy długą drogę, alewiele pozostaje jeszcze do zrobienia. Niech takie dni, jak dziśdodają nam odwagi, by kontynuować walkę o zmianę świata nalepszy!

A jak obchodzi się Dzień Kobiet w innych kulturach świata? Nam nie trzeba przypominac, że 8 marca jest w Polsce i wielu innych krajach Dniem Kobiet. W większości krajów na świecie dzień ten obchodzi się podobnie. Mężczyźni wręczają swoim matkom,córkom,żonom, partnerkom czy koleżankom - słodkości, podarunki, bukiety kwiatów. Natomiast są miejsca na świecie, gdzie celebruje się to świeto nieco inaczej! 

Co z krajem takim jak na przykład Japonia, który nie obchodzi tego święta? No właśnie, czy to oznacza, że płeć piękna jest całkowicie pomijana? Ależ nie, w Kraju Kwitnącej Wiśni obchodzi się 3 marca święto dziewczynek! Tego dnia Ambasada Japonii co roku organizuje spotkanie dla kobiet i mężczyzn, poświęcone właśnie kobietom w sztuce, literaturze i społeczeństwie Japonii.

W Portugalii i na Cabo Verde natomiast kobiety spędzają ten dzień we własnym gronie, organizując tzw. babskie spotkania - wspólne przyjęcia, obiady, kolacje, na które wstęp mają wyłącznie panie!

A wiecie, kiedy wypada święto Dnia Kobiet w Tajlandii? W środku lata! A dokładnie 1 sierpnia jest obchodzony Dzień Kobiet w Tajlandii. Ciekawe prawda? W tym kraju tajskie uroczystości z okazji tego święta, zawsze mają się motyw przewodni. A każda odbywająca się impreza tego dnia, dedykowana jest ku czci Królowej Sirikit.

Zobaczcie, czego Wam życzą KOKOszki z 4 zakątków świata:
KOKOworld w większości tworzą kobiety, jesteśmy grupą bardzo różnych od siebie osób, o odmiennych temperamentach, zainteresowaniach, jesteśmy mamami, studentkami czy właścicielkami własnych firm. Wiele nas różni, ale uwielbiamy ze sobą współpracować, wymieniać się pomysłami, wspierać się nawzajem nie tylko w pracy, ale i poza nią. Kobieca energia, kreatywność i sposób patrzenia na wiele spraw ukształtowało naszą markę i sprawiło, że jesteśmy dzisiaj w tak fantastycznym miejscu. Co więcej, większość naszych klientek to także kobiety - tym bardziej ten dzień ma dla nas kapitalne znaczenie. Dziękujemy, że kibicujecie nam na każdym kroku, popychacie do przodu i jesteście nam nieustająco życzliwe. Życzymy sobie i Wam żebyśmy już zawsze miały wokół siebie tak wspaniałą kobiecą grupę wsparcia, wszystkiego najlepszego dla KOKOszek z całego świata! - życzy Julia prosto z USA!

Julia KOKOworldKobiety, życzę Wam inspirujących podróży i znalezienia tego swojego, wyjątkowego miejsca! życzy Natalia z Portugalii

Natalia KOKOworldNie bój się podążać własną drogą, szczególnie jeśli jest niepopularna lub wielu Ci ją odradza. W głębi duszy to Ty sama wiesz i czujesz, co chcesz robić w życiu i co czyni Cię szczęśliwą, życzy Kamila z Tajlandii!

Kamila KOKOworldKobiety, bądźcie wojowniczkami, bądźcie królowymi, działajcie z pasją, działajcie z determinacją. I nie zapominajcie, to dzięki nam ten świat się kręci, życzy Mircia z Cabo Verde!

Mircia KOKOworld

Źródło: ONZ

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">