DE / EN
KOKO SUPPORT 19.07.2022

ForUkraine – podsumowanie kolekcji

f3/fb/873c0063a763f6e2b446703cb533.jpeg

 

#ForUkraine – podsumowanie kolekcji wspierającej Ukrainki i Ukraińców

Wojna zaskoczyła nas wszystkich! Obudziliśmy się w nowej rzeczywistości ze świadomością, że tylko parę chwil dzieli nas od momentu, w którym nasi sąsiedzi Ukrainki i Ukraińcy pojawią się w polskich miastach, prosząc o wyciągnięcie do nich ręki.

W tej nowej rzeczywistości staraliśmy się odpowiedzieć sobie na pytanie, co jako KOKOworld możemy zrobić. Jak pomagać? Jak wykorzystać to, co robimy najlepiej?

Odpowiedzią stała się kolekcja #forUkraine – ubrania i dodatki KOKOworld, z których dochód przekazany został na wsparcie Ukrainek i Ukraińców uciekających przed wojną.

Chcieliśmy, by rozkład zysków ze sprzedaży ubrań i dodatków w niebiesko-żółtych barwach był proporcjonalny i uczciwy:

● 1/3 kwoty przeznaczyliśmy na wypłaty dla zatrudnionych pań szwaczek uciekających z Ukrainy;

● 1/3 na wsparcie Fundacji Happy Kids opiekującej się osieroconymi dziećmi z Ukrainy;

● 1/3 na zakup maszyn i materiałów.

ForUkraine Rita

Byliśmy elastyczni – na pierwszym miejscu zawsze stawialiśmy dobro dziewczyn z Ukrainy

Inna, Ala, Rita, Anna, Swietlana i Tatiana to właśnie one miały okazję stać się częścią KOKO i tworzyły razem z nami kolekcję #ForUkraine.

Szwalnia społeczna, która powstała w naszym biurze, rządziła się swoimi prawami. Tylko dwie zatrudnione panie z Ukrainy pracowały wcześniej jako szwaczki – dwie pozostałe nie robiły tego od dawna, a to znaczy, że wiele technik musiałyśmy im przypomnieć, nauczyć niektórych rozwiązań. Pokazywaliśmy, pozwalaliśmy na błędy. Czasami dziewczyny musiały pruć, czasami przeszyć rękaw, który w pierwszym podejściu przyszyły odwrotnie…To normalne. Stawialiśmy na edukację i na to, aby przeszkolić je tak, by za moment pracowały już samodzielnie. Jest czas na błędy, jest czas na poprawki.

Dostosowaliśmy godziny pracy dziewczyn do ich potrzeb i obowiązków związanych z nowym życiem. W Polsce nie brakowało im rzeczy, które musiały uporządkować (ubieganie się o PESEL, lekcje polskiego, odebranie dziecka ze szkoły, szukanie mieszkania itp.). To czas, który był uczeniem się siebie nawzajem – nie oczekiwaliśmy, że już pierwszego dnia pracy dziewczyny zadeklarują, ile godzin są w stanie przepracować w danym miesiącu (to z kolei wpływało na możliwości szycia określonej liczby ubrań).

Pewnie pamiętacie też, że w tym wszystkim zepsuły się nam maszyny (po dwóch tygodniach pracy!). Czekaliśmy, aż pan konserwator naprawi usterkę oraz wymieni olej w overlocku. Były chwile grozy, oj były!

Kolekcja Ukraina

Udało nam się jednak pokonać przeszkody i osiągnąć sukces.Najważniejsze jest jednak to, że Wasze zamówienia przełożyły się na REALNĄ pomoc.

● Dzięki Waszym zamówieniom ubrań i dodatków z kolekcji #forUkraine mogliśmy zatrudnić cztery panie, które szyły tę kolekcję. To Ala, Inna, Rita i Anna.

● Sprzedaliśmy 450 sztuk bluzek z kolekcji Ukraina. 84 serc i 52 gumek.

● Zatrudniliśmy na stałe 4 krawcowe (w sumie pracowało u Nas 7 kobiet z Ukrainy)

● Kupiliśmy 5 profesjonalnych maszyn szwalniczych, 2 stoły do krojenia materiałów, profesjonalne żelazko, lampy (całość za ponad 30 tys zł) Dziękujemy firmie SEMACO za spory rabat!

● W Slow Fashion Cafe odbył się pokaz mody naszej kolekcji #forUkraine, jak i wielu innych wybitnych projektantów i kursantów! Dziękujemy za zaproszenie i ugoszczenie! Wzruszyło nas ogromnie, że wszystkie Panie, które u Nas szyją przyszły spędzić ten wieczór z Wami i nie kryły wzruszenia widząc własnoręcznie szyte bluzki na modelkach z Ukrainy!

● Kupiliśmy i skroiliśmy 250 metrów dzianiny na kolekcję #forUKRAINE (3 belki niebieskie, 1 czarna i 1 żółta).

● Dzięki Waszym zamówieniom mogliśmy także wesprzeć Fundację Happy Kids, która objęła opieką dzieci z domów dziecka i sierocińców z Ukrainy! Pomagacie nam czynić dobro! 

Ukraina

Kolekcja #ForUkraine – co dalej?

Co dalej? Pracujemy nad tym, aby móc zachować stanowiska dla dziewczyn. Chcemy otworzyć kolejne miejsca pracy. Mamy nadzieję, że będziemy mogli mieć dla nich zlecenia na długi czas! Taki jest plan. Aby móc pozwolić sobie na nowe miejsca pracy, utworzyliśmy zbiórkę, dzięki której zakupimy profesjonalne maszyny przemysłowe, dzięki którym dziewczyny będą miały pracę!

Kolejny raz dziękujemy Wam, KOKOszki, za to, że nawet w najtrudniejszych momentach możemy na Was liczyć. Wspaniale współtworzyć taką społeczność. Jesteście wielkie!

Слава Україні!,

Kolekcja Ukraina

 

 

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">