DE / EN
KOKO SUPPORT 03.12.2018

Jeans for a better world - pytania i odpowiedzi

c7/0a/c2e4a040e0c59ceffee606ff28fd.jpeg

Już po raz drugi orgnizujemy akcję Jeans for a better world. Tak jak poprzednim razem zbieramy zużyte, niepotrzebne jeansy by przerobić je na piękne produkty, które wystawimy na aukcję. Tym razem naszem celem jest wspieranie uczennic na Wyspach Zielonego Przylądka. Zależy nam na jak największej transparentości aukcji, dlatego postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać najważniejze fakty. A jeśli nie znajdziecie poniżej odpowiedzi na Wasze pytania, zachęcamy do kontaktu!

1. Kto jest organizatorem akcji?

Organizatorem akcji Jeans for a better world jest firma Agata Kurek KOKO prowadząca markę odzieżową KOKOworld. Przy przetwarzaniu jeansów pomaga nam kilka zaprzyjaźnionych firm, w tym Pralnia Frania Cafe, która pomaga nam z praniem jeansów przed ich przeróbka, jak i Maruna, Trashki, CADO oraz projekt Jeans Aid Fundacji Ekomini. Dzięki ich nieograniczonej wręcz wyobraźni ze starych, niepotrzebnych jeansów powstają wspaniałe, piękne i użyteczne nowe produkty.

2. Kto jest beneficjentem akcji?


"Kształcąc mężycznę, kształtcimy pojedynczego człowieka. Kształcąc kobietę, kształcimy cały naród" głowi afrykańskie przysłowie. Uważamy, że edukacja jest podstawą każdej zmiany. Na Wyspach Zielonego Przylądka do szkoły uczęszcza prawie 130 tys. uczniów, co stanowi 1/4 całej populacji. Jest to bardzo młody kraj, o którego sile stanowią właśnie uczennice i uczniowie Dzięki akcji Jeans for a better world mamy nadzieję ufundować stypendia uczennicom z trudną sytuacją rodzinno-finansową, a konkretnie uczennicom z dwóch szkół: im. José Augusto Pinto w Mindelo, na wyspie São Vicente oraz im. Januário Leite w Eito na wyspie Santo Antão. Uczennice z dobrymi wynikami i trudną sytuacją są typowane przez tzw. Gabinety Społeczne działające przy szkołach.

W szkołach akcję koordynują nauczycielki z Gabinetów Społecznych - w średniej im. José Augusto Pinto w Mindelo akcję koordynuje Francisca Gomes Pires, a w szkole im. Januário Leite w Eito Maria de Fátima Monteira Duarte.

Przy akcji pomaga również lokalny aktywista społeczny Alveno Soares, który działa w dwóch grupach nieformalnych - można je znaleźć w mediach społecznościowych:

Djunta Mon i Djeu d Merka  

Adresy szkół:

Szkoła Średnia im. José Augusto Pinto, ul. Jonas Wanon 1, Mindelo, Wyspa São Vicente

Szkoła Średnia im Januário Leite, Eito, Wyspa Santo Antão

Dokumenty potwierdzające istnienie szól znajdziecie tutaj i tutaj

3. Dlaczego zbieramy właśnie jeansy?

Jeansy często lądują na samym dnie szafy, lub wręcz w śmieciach, tylko dlatego że dany fason po prostu przestał być modny. Nawet lekko tylko przetarte jeansy często już nie są noszone, mimo że to bardzo trwały materiał, który w łatwy sposób można naprawiać. W sklepach odzieżowych jest pełno produktów z jeansu, a mnogość wzorów i odcieni spodni czy kurtek wręcz powala. Przy tym wszystkim mało kto zdaje sobie sprawę, jak powstają jeansy. Do produkcji jednej pary potrzeba aż 7000 litrów wody, często stosowane są toksyczne chemikalia, które przenikają do gleby i okolicznych rzek. W fabrykach często są łamane podstawowe zasady BHP, przez co pracownicy są narażeni na poważne problemy zdrowotne, lub wręcz śmierć. Dzięki tej akcji mamy szansę przetworzyć wtórnie przynajmniej część jeansów, które były już nieużywane. W końcu każdy z nas ma przynajmniej jedną parę w szafie. Chcemy przy okazji też pokazać problemy związane z produkcją jeansów i masową produkcją ubrań w ogóle.

4. Czy skład jeansu ma znaczenie? Czy mogą mieć przetarcia, dziury?

Skład jeansu nie ma większego znaczenia - na pewne produkty najlepiej nadaje się naturalny jeans, 100% bawełna, natomiast inne produkty wymagają lekkiej domieszki, tak aby jeans był bardziej elastyczny. Na każdą parę na pewno znajdziemy zastosowanie :) Jeśli zaś chodzi o jeansy z dziurami czy przetarciami to z reguły właśnie takie spodnie lądują na dnie szafy. Często o nich zapominamy lub wręcz wyrzucamy takie modele. A przecież jeans to bardzo trwały materiał, z którego wciąż można wyczarować piękne i funkcjonalne rzeczy! Dlatego nie martwcie się dziurami czy przetarciami, tylko śmiało wysyłajcie jeansy do nas :)

5. Jak wygląda proces przetwarzania i powstawania nowych produktów?

Proces przetwarzania jeansów jest kilkuetapowy. Najpierw wszystkie jeansy trzeba uprać. Tutaj dużą pomocą jest wsparcie pralni Pralnia Frania Cafe (http://franiacafe.pl/) w Krakowie, która przyłączyła się do naszej akcji i postanowiła wyprać wasze jeansy. Później trzeba jeansy przejrzeć i posortować, w zależności od koloru, składu, możliwych zastosowań. Z dużych, męskich spodni można uzyskać duże kawałki jeansu, idealne np. na plecak. Kieszenie ze spodni świetnie sprawdzają się jako kieszonki w recyklingowych torbach. Możliwości jest całe mnóstwo, a nad wszystkim czuwają Maruna, Trashki i CADO, zaprzyjaźnione firmy z nieograniczonymi wręcz pokładami kreatywności, jak i Fundacja Ekomini ze swoim projektem Jeans Aid. My już widzieliśmy pierwsze prototypy jeansowych produktów i możemy wam obiecać, że z waszych jeansów powstaną prawdziwe recyklingowe cuda!

6. Skąd wiemy że pieniądze trafią w dobre ręce?

Kwestie związane z wsparciem finansowym potrzebujących zawsze budzą sporo emocji i niepewności. Wszyscy chcemy dobrze, ale skąd pewność, że nasze środki trafią do właściwych osób i zostaną właściwie wykorzystane? Na szczęście my mamy tę pewność! Środki uzyskane w akcji trafią bezpośrednio do tzw. Gabinetów Społecznych działających przy szkołach im. José Augusto Pinto w Mindelo, na wyspie São Vicente oraz im. Januário Leite w Eito na wyspie Santo Antão na Wyspach Zielonego Przylądka (oficjalnie Republika Zielonego Przylądka). Lokalni działacze społeczni, tacy jak Alveno Soares, znają potrzeby uczennic i typują do stypendiów te, które mają trudną sytuację rodzinno-finansową i osiągają dobre wyniki. Na Wyspach Zielonego Przylądka przebywa też na stałe Emilia z naszego zespołu, która zna nie tylko lokalnych działaczy z Gabinetów Społecznych, ale także część uczennic biorących udział w programie stypendialnym - wy też możecie je poznać! https://www.youtube.com/watch?v=Sv5TPZSNRSc Dzięki temu możemy na bieżąco kontrolować wydatki na stypendia, a także pokazać wam efekty naszej akcji długo po jej zakończeniu!

Więcej o beneficjentach przeczytasz w punkcie 2


7. Jak długo trwa akcja?

Niedawno informowaliśmy, że zbiórka jeansów została przedłużona! Zobaczyliśmy wasze ogromne zaangażowanie, wiele osób organizowały zbiórki jeansów na własną rękę w szkołach czy miejscach pracy. To wspaniałe widzieć, jak wiele z was chce pomóc i wesprzeć akcję. Dlatego nie mogliśmy przekreślić tego potencjału i chociaż jeansy zajmują już pokaźną część naszego biura to czekamy na więcej :) O wszystkich następnych etapach akcji będziemy informowali na bieżąco.

8.  Jak jeszcze mogę się zaangażować?

Oprócz przekazania jeansów, można się zaangażować w akcję na wiele innych sposobów! Przede wszystkim możesz zorganizować zbiórkę jeansów we własnym zakresie, tak jak już robiły szkoły, przedszkola czy osoby prywatne w miejscu pracy. Jeśli przetwarzasz jeansy w ciekawy sposób, być może chcesz wytworzyć coś na potrzeby akcji? Możesz też zorganizować warsztaty na temat recyklingu lub wykład, pokaz filmu o szkodliwości produkcji jeansowej czy masowej produkcji w ogóle. Zachęcamy też do zainteresowania się tematyką edukacji w Afryce, do przemyślenia dwa razy zakupu następnej pary jeansów ;) Warto wybierać jeansy z ekologicznej, organicznej bawełny, wspierać recykling. W końcu najważniejsze w tej akcji jest to, żeby została z nami na długo po oficjalnym zakończeniu. Jeśli masz inny pomysł, koniecznie do nas napisz!

9. Czy mogę dostać potwierdzenie udziału w akcji / dyplom / potwierdzenie przyjęcia jeansów?

Oczywiście, chętnie wyślemy dyplom potwierdzający udział w akcji. Potrzebujemy tylko danych, które mamy umieścić na dyplomie oraz adresu do wysyłki. Jeśli tylko brałaś/eś udział w naszej akcji, organizowałaś/eś zbiórkę jeansów lub zaangażowałaś/eś się w inny sposób napisz do nas! Chętnie też dzielimy się zdjęciami innych na naszych profilach w mediach społecznościowych - oczywiście jeśli tylko osoby na zdjęciach wyrażą na to zgodę ;) Jeśli chcesz nie tylko pomóc w akcji, ale także dać przykład innym, czekamy na Twoje zdjęcia!

10. Reprezentuje szkołę / przedszkole / instytucję / zakład pracy, czy możemy zorganizować zbiórkę u siebie? 

To fantastyczne, że tak wiele osób chce się angażować i przyłączać do naszej akcji. Kilka szkół i innych instytucji już zorganizowało zbiórki jeansów we własnym zakresie. To w końcu wasze zaangażowanie było głównym powodem, dla którego przedłużamy całą akcję! Widząc kolejne wielkie pudła pełne jeansów, które docierały do naszego biura, zastanawialiśmy się, gdzie je upchniemy, ale przede wszystkim ogromnie się cieszyliśmy! Dlatego nie zastanawiaj się dłużej czy warto, tylko zorganizuj zbiórkę u siebie ;) Chętnie wesprzemy Cię jak tylko możemy, udostępnimy plakat do wydrukowania lub inne materiały graficzne, którymi dysponujemy, opiszemy Twoją zbiórkę w naszych mediach społecznościowych lub chętnie podpowiemy jak zachęcić ludzi do oddawania jeansów i jak nagłośnić akcję. Po prostu do nas napisz ;) Po wszystkim oczywiście możesz liczyć na dyplom, więcej w punktach 8 i 9.

Organizator Akcji:

Agata Kurek KOKO - Właściciel marki odzieżowej KOKOworld

ul. Ślusarska 9/216

30-710 Kraków

NIP 6772216660zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">