DE / EN
KOKO MODA 26.06.2024

Lniane historie, czyli dlaczego len stał się tak pożądanym materiałem na ubrania. Historia, właściwości i jak finalnie znalazł swoje miejsce w nowej kolekcji KOKOworld!

c9/bc/35c052988bce6538ecac1f0041dc.jpeg

Len od wieków doceniany jest za swoje wyjątkowe właściwości, a dziś staje się coraz popularniejszym wyborem w dziedzinie mody. Nic dziwnego, dzięki swoim cechom naturalny, ekologiczny len jest doskonałym materiałem na ubrania. 

Jest bardzo skromna, niewielką rośliną (gotowa do zbioru ma około metra wysokości), ale z niesamowitymi właściwościami - pozyskuje się z niej nie tylko włókna, które później służą do produkcji tkanin, ale także przerabia się go na papier, olej lniany o niesamowicie prozdrowotnych właściwościach, wykorzystuje się go również do produkcji leków, oraz suplementów diety. Nie tylko z dumą nosimy lniane tkaniny, ale także spożywamy len pod różnymi postaciami, a roślinę wykorzystujemy dosłownie - od korzonka do ostatniego płatka. Niech żyje ekologia!

Zacznijmy od początku, czyli… Tradycyjne metody uprawy lnu.

Tradycyjne metody uprawy lnu opierają się na starannie przekazywanych przez wieki technikach, które wykorzystują naturalne zasoby i ręczną pracę. Czyni to z niego surowiec w pełni ekologiczny. Ciekawi? Zobaczcie sami, jak wygląda ten proces, krok po kroku!

  • Wybór Odpowiedniego Terminu na Wysiew: Nasiona lnu są zazwyczaj wysiewane na pola wczesną wiosną, zwykle w marcu lub kwietniu. Jest to okres, gdy mrozy już ustępują, a gleba jest gotowa przyjąć nasiona. Nasiona lnu są wysiewane na dobrze przygotowanej glebie, a następnie troskliwie pielęgnowane. W tradycji cały ten proces odbywa się ręcznie.

  • Kwitnienie i Powstawanie Torebek Nasionnych: Po kilku miesiącach od wysiewu, rośliny lnu rozpoczynają kwitnienie. Kwiaty te później przekształcają się w torebki nasienne, w których dojrzewają nasiona. Kiedy torebki nasienne zaczynają dojrzewać, a łodygi roślin zmieniają kolor na żółty, oznacza to czas zbiorów. 

  • Opracowanie Włókna: Po zbiorze, rośliny lnu są poddawane procesowi rozwłókniania. Ten krok obejmuje oddzielenie włókien lnianych od paździerzy (czyli zdrewniałych części łodygi). 

  • Wykorzystanie Włókna: Ostatecznie, włókna lniane mogą być wykorzystane do produkcji różnych produktów, takich jak tkaniny, sznurki, czy nawet materiały izolacyjne. Tradycyjne metody uprawy lnu wymagają czasu, pracy i precyzji, ale zapewniają wysoką jakość i naturalność produktów końcowych.

TUNIKA ONION

Za co tak właściwie kochamy len? Czyli niezwykłe właściwości niepozornej tkaniny :)

1. Wyjątkowa Wytrzymałość

Jedną z najbardziej cenionych cech lnu jest jego wytrzymałość. Jego włókna są znacznie mocniejsze niż bawełna, co oznacza, że ubrania wykonane z tego materiału są bardziej trwałe i odporne na zużycie. Dzięki temu, że len jest naturalnie wytrzymały, ubrania z tego materiału mogą służyć przez wiele lat, zachowując przy tym swoją jakość.

2. Doskonała Absorpcja Wilgoci

Inną istotną cechą lnu jest jego wyjątkowa zdolność do absorbowania wilgoci. Materiał ten jest znany ze swojej doskonałej przepuszczalności powietrza, co sprawia, że ubrania z lnu są niezwykle komfortowe nawet w gorące dni. Absorpcja wilgoci pozwala skórze oddychać, co jest niezwykle ważne dla zachowania komfortu przez cały dzień.

3. Lekkość i Delikatność

Ubrania z lnu są również niezwykle lekkie i delikatne dla skóry. Materiał ten ma miękką strukturę, co sprawia, że noszenie ubrań z lnu jest przyjemne i komfortowe. Dodatkowo, lniane tkaniny są hypoalergiczne, co oznacza, że są odpowiednie nawet dla osób o wrażliwej skórze i dzieci, nie uczulają, a do jego produkcji nie używa się żadnych chemikaliów, co tworzy z niego materiał ekologiczny.

Len

“Len nonszalancko się mnie” - Kasia Zajączkowska. Pielęgnacja naturalnej tkaniny.

Zacytowane słowa Kasi w istocie oddają naturę lnu - jako materiał lubi się zmiąć, świadczy to jednak o jego naturalności i najwyższej jakości pozyskiwana. NIe ma się zatem co denerwować, tylko z troską opiekować, by służył nam przez lata :) Łapcie kilka, pielęgnacyjnych tipów, żeby Wasze lniane ciuchy jak najdłużej zachowały się w szafach.

  • Zalecamy pranie lnianej odzieży w niskiej temperaturze (30 stopni będzie wystarczające), len nie lubi wysokich temperatur i przy nich - kurczy się w sobie :)

  • Świetnie mu idzie samoistne suszenie - nie musisz zatem ustawiać pralki na wirowanie, doskonale da sobie radę z tym sam 

  • Dużo łatwiej się go pracuje, kiedy jest nieco wilgotny, możesz śmiało zrosić go na desce, a z pewnością się odwdzięczy!

  • Lniane tkaniny są delikatne i wrażliwe na silne substancje chemiczne.Unikaj stosowania wybielaczy zawierających chlor, które mogą uszkodzić strukturę włókien. Z resztą - po co nam chemia?

  • Przechowuj na wieszaku - len lubi stać na baczność, czyli po prostu być luźno zawieszony. Lniane tkaniny mogą tracić swoją miękkość i elastyczność, jeśli są składane na długie okresy.

Nieco kapryśny, może odrobinę wymagający materiał, ale jednak warty tego, żeby się w nim zakochać!

Len

Jak w KOKO wzięły się ubrania z naturalnej rośliny lnu?

Szukamy tego co najlepsze daje nam nasza planeta. Cały czas dążymy do tego, by nasze ubrania szyte były z wysokiej jakości naturalnych tkanin - takimi, jakimi są konopie, bawełna organiczna, wiskoza EcoVero i teraz jeszcze…len! Oddając w Wasze ręce ubrania mamy pewność, że trafia do Was naprawdę dobry produkt.

Kolekcja ubrań z naturalnego lnu dostępna jest już na stronie!

Lniana Kolekcja KOKOWORLD

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">