DE / EN
KOKO MODA 26.06.2024

Muślin - Coraz bardziej doceniany skarb w świecie tkanin. Od nasionka do belki materiału - historia, cechy i zastosowanie naturalnego muślinu.

88/e5/5ecf5731378fd3a6d9928ab52393.jpeg

Historia muślinu w pigułce - skąd ten naturalny materiał pochodzi i jak znalazł się w Europie?

Muślin to jedna z najstarszych tkanin, której początki sięgają starożytności. Wywodzi się z regionu Bengal w Indiach, gdzie już w czasach starożytnych był ceniony za swoją lekkość i przewiewność. Nazwa "muślin" pochodzi od miasta Mosul w dzisiejszym Iraku.

W średniowieczu stał się luksusowym towarem. Był ceniony za swoją delikatność i przezroczystość, co czyniło go idealnym materiałem na eleganckie szaty i welony. W XVIII i XIX wieku muślin zyskał ogromną popularność w Europie, zwłaszcza w modzie francuskiej i angielskiej. W tym okresie techniki produkcji i obróbki muślinu zostały udoskonalone, co pozwoliło na jeszcze większą różnorodność wzorów i struktur.

Od małego ziarenka, po uprawę i zbiór bawełny - jak powstaje muślin?

Muślin powstaje głównie z bawełny, choć czasami wykorzystuje się również inne naturalne włókna, takie jak jedwab czy wełna. Zobaczcie sami, jak pieczołowicie wygląda cały proces uprawy!

  • Siew: Bawełna jest rośliną jednoroczną, którą sieje się wczesną wiosną. Gleba musi być dobrze przygotowana – odpowiednio nawożona i nawilżona. Dzięki starannie dobranym warunkom, rośliny mogą zdrowo rosnąć i rozwijać się.

  • Pielęgnacja: Rośliny bawełny wymagają regularnego podlewania i ochrony przed szkodnikami. Wzrost trwa kilka miesięcy, a roślina kwitnie, tworząc białe lub różowe kwiaty, które po zapyleniu przekształcają się w owoce – tzw. torebki bawełniane. W tym okresie niezwykle ważne jest monitorowanie roślin, aby zapewnić im optymalne warunki.

  • Zbiór: Kiedy torebki bawełniane dojrzeją, pękają, uwalniając włókna bawełny. Zbiór może być wykonywany ręcznie lub maszynowo, w zależności od skali uprawy i dostępnych technologii. Ręczny zbiór pozwala na dokładniejsze sortowanie i minimalizację uszkodzeń włókien.

Muślin

Przędza bawełniana jest następnie tkana w muślin. Tradycyjny muślin jest tkany w sposób luźny, co nadaje mu charakterystyczną lekkość i przewiewność. Istnieją różne techniki tkania, które wpływają na ostateczne właściwości tkaniny – od gładkiej po bardziej teksturowaną. Dzięki temu można uzyskać różnorodne struktury i wykończenia, które sprawiają, że muślin jest tak wszechstronny.

Muślin w Modzie Odpowiedzialnej i Ekologicznej.

Jak możecie się domyślać, nie bez powodu muślin trafił na “tapetę” u Nas, w KOKO. Jest kilka cech, które wpisują muślin w kanon mody odpowiedzialnej, zwracamy uwagę na wpływ naszych wyborów na środowisko, dlatego zobaczcie, jak to jest, że akurat ten materiał to słuszny, odpowiedzialny wybór:

Zrównoważona Produkcja: Uprawa bawełny, z której najczęściej powstaje muślin, zazwyczaj jest prowadzona w sposób zrównoważony. Wykorzystanie naturalnych metod uprawy, minimalizacja użycia chemikaliów i dbałość o bioróżnorodność to kluczowe aspekty ekologicznej produkcji bawełny. 

Biodegradowalność: Muślin, jako tkanina naturalna, jest biodegradowalny. Oznacza to, że po zakończeniu cyklu życia produktu, może on wrócić do środowiska bez negatywnego wpływu. To ważny aspekt dla osób, które starają się minimalizować swój ślad ekologiczny.

Minimalizacja Odpadu: Produkcja odzieży z muślinu może generować mniej odpadów w porównaniu z syntetycznymi tkaninami. Procesy obróbki i tkania muślinu są bardziej zrównoważone, a same włókna bawełny mogą być łatwo przetworzone i wykorzystane ponownie.

Trwałość: Muślin, mimo swojej delikatności, jest tkaniną wytrzymałą. Przy odpowiedniej pielęgnacji, produkty z muślinu mogą służyć przez wiele lat. To wpisuje się w filozofię slow fashion, która promuje kupowanie mniej, ale lepszej jakości ubrań, które posłużą na dłużej.

Kolekcja Muślinowa KOKOWORLD

Cechy naturalnego muślinu - dlaczego warto stawiać na tą tkaninę?

Przewiewność: Luźny splot tkaniny zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, co sprawia, że muślin jest idealny na upalne dni. Dzięki temu skóra może swobodnie oddychać, co znacząco zwiększa komfort noszenia.

Lekkość: Muślin jest niezwykle lekki, a to sprawia, że ubrania wykonane z muślinu są niemal niewyczuwalne na skórze, co jest niezwykle ważne w gorące dni. Daje swobodę i nie krępuje potrzeby naszej skóry do oddychania.

Miękkość: Delikatne włókna bawełny sprawiają, że tkanina jest przyjemna w dotyku, nawet dla najbardziej wrażliwej skóry. Dzięki temu muślin jest często wybierany do produkcji odzieży dziecięcej i pościeli.

Higroskopijność: Muślin dobrze wchłania wilgoć, co pomaga utrzymać skórę suchą i chłodną, daje ukojenie w naprawdę gorące dni.  Jest to szczególnie ważne latem, gdy intensywne pocenie się może być uciążliwe.

Muślin

Dlaczego Muślin Jest Idealny na Lato?

Dzięki luźnemu splotowi, muślin umożliwia swobodny przepływ powietrza, co pomaga w naturalnej regulacji temperatury ciała. Dzięki temu nawet w najgorętsze dni można czuć się komfortowo. Lekkość i miękkość muślinu sprawiają, że jest to idealna tkanina na letnie ubrania, zwłaszcza dla dzieci i osób o wrażliwej skórze. To sprawia, że noszenie ubrań z muślinu (być może szczególnie w lato!)  jest prawdziwą przyjemnością.

Kolekcja z muślinu KOKOWORLD

Muślin to tkanina, która łączy w sobie naturalne piękno z funkcjonalnością. Jego bogata historia i wszechstronność zastosowań sprawiają, że jest ceniony na całym świecie. Lekkość, przewiewność i delikatność muślinu sprawiają, że jest to idealny materiał na letnią garderobę oraz elementy dekoracyjne.
W KOKO zawsze staramy się wybierać to, co najlepsze – stawiamy na naturalność i wytrzymałe materiały, które posłużą Ci na lata. Kolekcja z muślinu jest usnuta w naszych planach, kto wie, co przyniesie przyszłość… Pssst! W naszej kolekcji dostępne mamy spodnie Boho Navy, które wykonane są właśnie z naturalnego i odpowiedzialnego muślinu. Co Ty na to?

Ubrania z muślinu KOKOWORLD

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">