DE / EN
KOKO SUPPORT / FAIRTRADE 26.11.2017

TEG 2017: #myfairtrade - Marta Karwacka

bc/97/2af74fc7519261a7cfc07d9e6675.jpeg

"Traktuj innych (i środowisko) z szacunkiem i pamiętaj że świat to sieć relacji. Bądź aktywnym i świadomym konsumentem." Taką wiadomość dla wszystkich nas ma dr Marta Karwacka, autorka i współautorka kilkunastu artykułów oraz indywidualnych i zespołowych badań poświęconych problematyce CSR oraz autorka bloga How to Wear Fair?, która jest jednym z gości naszej akcji #myfairtade odbywającej się w ramach tegorocznej edycji Tygodnia Edukacji Globalnej.

KOKOworld: Co dla Ciebie na co dzień oznacza Fair Trade?

Marta: W życiu prywatnym i zawodowym bardzo ważna jest dla mnie spójność. Fair Trade, jako sprawiedliwy handel, to część bliskiej mi idei zrównoważonego rozwoju oraz filozofii życia, której fundamentem jest szacunek. Mam to szczęście, że z tym tematem jestem związana zawodowo kilkanaście już lat i cały czas mnie fascynuje to co w tym obszarze odkrywam. Traktując „fair trade” w kategoriach sprawiedliwej wymiany, staram się zachować „fair” w wielu obszarach i aktywnościach. Staram się uaktywnić czujność na człowieka kiedy współpracuję z firmami, studentami, czy robiąc zakupy.

KOKOworld: Jak na co dzień starasz się wcielać ideę Fair Trade w życie?

Marta: Właśnie takie pytanie zadałam sobie kilka lat temu… Dziś staram się kupować lokalne produkty, Od 4 lat jestem członkinią RWS-u (Rolnictwo wspierane przez Społeczność), na własne potrzeby zaczęłam także korzystać z usług lokalnych krawcowych i toruńskiej jubilerki. Chętnie kupuję także produkty wykonane przez rzemieślników z całego świata.
My Fairtrade

KOKOworld: Jakie według Ciebie są największe wyzwania w tym obszarze?

Marta: Moim zdaniem największe wyzwanie to wciąż uświadamianie konsumentów czym jest łańcuch dostaw i z jakimi kosztami środowiskowymi oraz społecznymi wiąże się dzisiejszy, konsumpcyjny styl życia. W dalszym ciągu ogromnie ciężko jest przekonać konsumentów, że to co nie ma znanej marki jest równie dobre, a często także jakościowo znacznie lepsze. Niestety często jest także droższe i ciężko dostępne i to jest poważna bariera.

KOKOworld: Twój przepis na etyczną modę?

Marta: Moja szafa przechyla się zdecydowanie w kierunku ubrań szytych na miarę, właściwie nie kupuję już odzieży w sklepach. Kupuję tkaniny i korzystam z usług krawcowej. Staram się także zdobywać tkaniny odpadowe lub resztki kolekcji, co z kolei pozwala, na moim prywatnym poletku promować gospodarkę obiegu zamkniętego, w co także się angażuję od ponad roku. W biżuterię zaopatruję się u lokalnych rzemieślników, buty kupuję włoskiej lub polskiej marki, które produkowane są lokalnie.

KOKOworld: Jaką wiadomość byś chciała przekazać światu z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej?

Marta:Traktuj innych (i środowisko) z szacunkiem i pamiętaj że świat to sieć relacji. Bądź aktywnym i świadomym konsumentem.

Przeczytaj inne wywiady #myfairtrade.

A Ty? Jakich odpowiedzi udzielił(a)byś na powyższe pytania? Dołącz do akcji i przyślij nam swoje zdjęcie z hasłem #myfairtrade! Plik do pobrania tutaj.

Wraz z tym wywiadem zamykamy cykl rozmów, jakie odbyliśmy w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. Ale na pewno nie zamykamy akcji i promowania idei Fair Trade! Do zobaczenia wkrótce!

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">