DE / EN
KOKO MODA 18.07.2019

Triada materiałów kolekcji Summer 2019

f1/a4/18c5d83c55106da2c51db0aa4876.jpeg

Kolekcja Spring Summer 2019 to przede wszystkim triada naszych ulubionych, bo przyjaznych środowisku i skórze, materiałów - lnu, tenclu i bawełny organicznej. Każdy z nich ma swoje wyjątkowe właściwości, mają jednak też wiele punktów wspólnych, które sprawiają, że są także idealne na lato. Dlaczego nam tak zawróciły w głowie i...szafie?


1. Są naturalnego pochodzenia

Jeden z najstarszych znanych ludzkości materiałów, len, tak jak bawełna organiczna, jest w 100% naturalny. Len uprawiany jest z nasion lnu (łac. Linen L.) i jego dodatkowym atutem jest fakt, że cykl jego uprawy jest krótki i trwa zaledwie 100 dni. Dojrzałe rośliny mogą osiągać wysokość około 120 cm i kwitną na fioletowo-niebiesko lub biało. Bawełna organiczna jest uprawiana zaś z nasion bawełny (łac. Gossypium), jej kwiaty przybierają kolor żółty lub kremowy. Tencel zaś można zaliczyć do grupy materiałów o naturalnym pochodzeniu, ponieważ włókna z jakich powstaje pochodzą z celulozy drzew, uzyskiwanej z pulpy drzewnej. Celuloza zaś jest biopolimerem, najbardziej rozpowszechnioną substancją organiczną. Jest ona przede wszystkim budulcem ścian komórkowych roślin. Do powstania włókien tenclu potrzebna jest ingerencja człowieka i w tym sensie są włóknami pośrednimi między włóknami naturalnymi i sztucznymi, ale ich pochodzenie jest w 100% naturalne. Więcej o procesie powstawania tenclu przeczytacie tutaj.

Made for you KOKOworld

2. Są przyjazne środowisku

Do uprawy bawełny organicznej nie używa się żadnych toksycznych substancji chemicznych, podczas gdy „konwencjonalna” bawełna w skali globalnej wymaga użycia około 16% środków owadobójczych i 7% pestycydów. Nie niszczy zatem gleby i ma mniejszy wpływ na zanieczyszczenie powietrza. W porównaniu z „tradycyjną” bawełną, do produkcji bawełny organicznej zużywa się 71% mniej wody i 62% mniej energii. Podobnie jest z lnem, którego uprawa wpływa dodatkowo korzystnie na żyzność gleby. Rośliny te nie wymagają stosowania pestycydów, nie potrzebują również dużej ilości wody. Zaś w przypadku tenclu, nie bez powodu jego pojawienie się często opisywane jest w fachowej prasie jako kamień milowy w rozwoju przyjaznych środowisku materiałów. Przede wszystkim ze względu na znacznie mniejsze zużycie wody przy jego powstawaniu w porównaniu z procesami produkcji innych włókien wytwarzanych przez człowieka. Procesy chemiczne, jakie zachodzą przy powstawaniu tenclu nie są toksyczne i nie zanieczyszczają ani powietrza, ani gleby, ani wody. Ponadto przy jego produkcji nie stosuje się wybielania, bardzo powszechnego przy powstawaniu wielu tkanin, na przykład bawełny tradycyjnej. Dlatego też tenclowe produkty nie zawierają chloru. W 2000 Unia Europejska uhonorowała takie procesy nagrodą „technologii zrównoważonego rozwoju”. Ponadto przędza do produkcji naszego tenclu pochodzi z austriackiej firmy Lenzing – pioniera zrównoważonego procesu produkcji przędzy, w której dbałość o środowisko naturalne i wprowadzanie najnowocześniejszych technologii są wartościami nadrzędnymi. Lenzing uzyskuje włókna celulozowego z drewna bukowego pochodzącego wyłącznie z certyfikowanych, ekologicznych leśnictw. Więcj o naszym dostawcy tenclu przeczytacie tutaj

Moda damska KOKOworld3. Są biodegradowalne

Naturalne pochodzenia sprawia, że zarówno tencel, bawełna organiczna, jak i len są biodegradowalne, to znaczy, rozkładają się nie uwalniając do środowiska szkodliwych substancji. Włókna tenclu by się rozłożyć potrzebują 8 dni, lnu dwa tygodnie a bawełny organicznej do 5 miesięcy. To sprawia, że są jeszcze bardziej przyjazne środowisku! Więcej o lnie przeczytasz tutaj

Koszule w kolekcji KOKOworld

4. Mają supermoce!

Kazdy z tym materiałów ma wyjątkowe właściwości, które sprawiły, że właśnie po nie sięgneliśmy w naszej najowszej kolekcji. Len pozytywnie oddziałuje na organizm człowieka, nie powoduje alergii, wzmacnia system immunologiczny, ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze i nie przepuszcza promieni UV. Tencel idealnie sprawdza się w lato bowiem jest niezawodny wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wysokimi temperaturami oraz wilgotnością, gdyż wspaniale pochłania wilgoć i i przynosi przyjemną ochłodę. Bawełna organiczna jest zaś wyjątkowo miękka, przewiewna i idealna dla alergików! Więcej o bawełnie organicznej przeczytasz tutaj.

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">