Materiałem, który najlepiej ulega recyklingowi, jest poliester. Ponowne wykorzystanie butelek PET i zamiana ich we włókna, z których następnie można uszyć nowe ubrania, to krok milowy w walce o środowisko.
Tu liczy się pochodzenie
rPET to tworzywo poliestrowe pochodzące z przetworzonych butelek PET, czyli tych, w których sprzedawane są płyny – woda, mleko, soki. Materiał, z którego zostały stworzone – poliester, jest odzyskiwany w procesie recyklingu, jakiemu poddaje się opakowania. To dlatego tak ważne jest sortowanie odpadów – ich prawidłowa segregacja pozwala dać im drugie życie.
Przyglądamy się produkcji
Proces recyklingu opiera się na przetworzeniu plastiku z butelek na włókna. W pierwszej kolejności opakowania są segregowane, myte i suszone, a następnie, przy pomocy wytłaczarki, zgniatane tak, aby uzyskać z nich plastikowe płatki. Te z kolei poddane zostają obróbce mechanicznej, dzięki której powstają z nich poliestrowe włókna przypominające wełnę. Następnie włókna są wyrównywane i przetwarzane na przędzę. Przędza jest potem wplatana w tkaninę. Tym samym dopełnia się droga plastiku „od butelki po ubranie”.
Właściwości są dla nas kluczowe
Poliester nie jest materiałem naturalnym – to oczywiste. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy potrzebujemy włókien lekkich, szybkoschnących i wytrzymałych – a taki właśnie jest rPET. Ubrania uszyte z tego surowca zachowują swój pierwotny kształt nawet po wielu praniach, są też odporne na deszcz – więc idealne jako baza do kurtek czy odzieży sportowej. Poliester z butelek jest wytrzymały – dobrze się pierze i nie traci koloru – dodatkowo ma dużą odporność na ścieranie.
Narobiliśmy na świecie bałaganu plastikiem – teraz musimy go posprzątać. Zamiana niepotrzebnych butelek na materiał, który może nam służyć, to najbardziej ekologiczne z dostępnych rozwiązań.
PET w liczbach
Przy tworzeniu włókien recycled PET zużywa się około 80% mniej energii i 90% mniej wody niż do wytworzenia poliestru bezpośrednio z oleju. Znasz naszą bomberkę Blooming Flowers? Uszyliśmy ją z materiału Repreve. Do stworzenia metra tego materiału wykorzystuje się ok. 15 półlitrowych butelek plastikowych.
zrównoważona produkcja
Odpowiedzialne materiały
Ekowysyłka
14 dni na zwrot