DE / EN
KOKO MODA 30.07.2020

Jak dbać o ubrania, by długo nam służyły i dobrze wyglądały?

21/05/063fd25f3c3c37c88c9091bd89a0.png

Odpowiednia pielęgnacja ubrań to nie tylko przyjazny gest w kierunku naszej garderoby, ale także naszego portfela i planety. Dzięki właściwemu praniu, suszeniu i przechowywaniu ubrania będą długo nam służyły, co wiąże się z mniejszym konsumpcjonizmem, a w ślad za tym – mniejszym zanieczyszczeniem środowiska. Jak zatem najlepiej dbać o nasze ubrania?

Przede wszystkim warto pamiętać, że sposób, w jaki troszczymy się o ubrania, ma większy wpływ na środowisko, niż nam się wydaje. Wiedzieliście, że:

od 75% do 90% energii, jaką zużywa pralka, to energia na podgrzanie wody? Im niższa temperatura, tym mniejsze zużycie energii!

– średnio 190 kg CO2 emitowanych jest rocznie do atmosfery przez osoby regularnie prasujące swoje ubrania?

Co za tym idzie – nasze z pozoru zwykłe, codzienne decyzje mają moc. Mając to na uwadze, uzupełnijmy swoją wiedzę na temat pielęgnacji ubrań i stosujmy się do wskazówek, które pozwolą ograniczyć zanieczyszczenie środowiska. 

KOKO ubrania

 


Pranie

 

Pranie w skrócie:

 • Pierzmy podobne kolory razem – zminimalizujemy ryzyko zabarwienia się ubrań!
 • Pierzmy w niskich temperaturach – nie tylko jest to bardziej ekologiczne, ale także zmniejsza ryzyko skurczenia się materiału, zabezpiecza materiał przed utratą koloru oraz żółknięciem.
 • Nie wirujmy – wirowanie pozwala wprawdzie na odsączenie wody i szybsze wysuszenie ubrań, jednak może spowodować rozciągnięcie się materiału.
 • Nie pierzmy w zbyt obciążonej pralce – może to powodować wycieranie się materiału lub nierównomierną utratę koloru.
 • Pierzmy na lewej stronie – zabezpieczymy ubranie przed utratą koloru oraz przetarciami.
 • Delikatne ubrania pierzmy w woreczkach – zabezpieczymy je przed przetarciami i powstaniem ewentualnych dziur.
 • Płuczmy – bardzo ważne jest, aby wszystkie środki piorące zostały dobrze wypłukane z materiałów. Ich pozostawanie w włóknach obniża jakość materiału oraz powoduje jego twardnienie.
 • Nie stosujmy wybielaczy i silnych środków chemicznych.

 

Ręczne czy mechaniczne?

Pranie ręczne, bez zbędnego pocierania, jest zdecydowanie wskazane przy ubraniach z tencelu i wełnie. Także nasz recyklingowy sweter Tundra zalecamy prać ręcznie. Przy tencelu i wełnie należy unikać długotrwałego namaczania – tkaniny lyocellowe mogą stracić kolor. Wełniane ubranie lepiej jest pougniatać w misce niż trzeć. Pocierania przy praniu ręcznym nie lubi także len. Ponadto wełnianych i lnianych ubrań nie wolno wyżymać. Należy odcisnąć nadmiar wody w szmatkę lub ręcznik.

Jeśli konieczne jest pranie wełny mechaniczne, to proces powinien być bardzo delikatny i bez wirowania, najlepiej w bawełnianym woreczku. Włożenie ubrań do woreczka zaleca się także w przypadku ubrań z tencelu i z cienkiej bawełny. Jeśli pierzemy bawełnę, len, wiskozę czy tencel w pralce, powinniśmy wybrać delikatny program z delikatnym wirowaniem. Zadbajmy o to, aby pralka była lekko obciążona, co zminimalizuje ilość zagnieceń i ryzyko uszkodzenia tkaniny.

Ubrania z nadrukami powinny być prane na lewej stronie. To zabezpieczy je przed nierównomierną utratą koloru oraz przed ewentualnym tarciem o bęben, inne ubrania czy metalowe elementy takie jak zamki.

 

Razem czy osobno?

Zdecydowanie osobno! Nawet wiskozę, pomimo że nie wykazuje dużych strat koloru podczas prania, lepiej prać z odzieżą o podobnych kolorach. Intensywne kolory lnu mogą się wypłukiwać, bawełna może tracić kolor podczas prania, ale także z łatwością przyjąć inne barwniki. Sam modal jest odporny na spieranie i farbowanie, jednak w częstym połączeniu z bawełną – niekoniecznie; dlatego dla bezpieczeństwa zaleca się prać go z podobnymi kolorami.

KOKO design

 


TemperaturaKażde ubranie z pewnością odwdzięczy nam się, jeśli potraktujemy je jak najłagodniej. Jednymi z niewielu materiałów, z których uszyta jest nasza odzież, jakie bez obaw można prać w wysokich temperaturach, są len i modal bez domieszki. Jeśli metka nie zaleca inaczej, a len jest głównym składnikiem materiału, zaleca się prać go w 40–50°C. Len jest odporny na wysoką temperaturę, co pozwala na wysterylizowanie materiału. Temperatura 40–45°C ochroni także tkaninę przed utratą koloru. Pozostałe materiały – bawełnę, wełnę, lyocell, modal z domieszkami, wiskozę, ubrania z nadrukami powinno się prać w temperaturze 30°C.

W przypadku kolorowej bawełny można sobie pozwolić na temperaturę nieco wyższą, ale nigdy nie powinna ona przekroczyć 40°C. Białe bawełniane ubrania najlepiej prać w 30°C., w przeciwnym wypadku ryzykujemy zżółknięcie tkaniny. Jeśli na białej bluzce pojawi się plama, najlepiej namoczyć ją jak najszybciej, przeprać ręcznie zabrudzone miejsce, delikatnie pocierając (niezbyt mocno, aby nie spowodować wyciągnięcia się włókien) i wyprać w pralce.

Warto pamiętać, że wełna bardzo źle znosi zmiany temperatury wody, w związku z czym powinno się zadbać o podobną temperaturę wody podczas całego procesu prania i płukania. W przeciwnym razie może dojść do skurczenia się włókien.

Made for you KOKOworld

 

 


Suszenie

 


Suszarka bębnowa

Dobre wysuszenie jest ważne zwłaszcza w przypadku wiskozy, gdyż na wiskozie, która przez długi czas pozostaje wilgotna, może pojawić się pleśń. Ubrania bawełniane, z nadrukami, wiskoza, wełny i nasze swetry Tundra nie powinny być suszone w suszarkach bębnowych, bo może to spowodować przekręcanie się i rozciąganie materiału. Len o grubym splocie i jasnych kolorach można suszyć w suszarce bębnowej, jednak w niskiej temperaturze, oraz lepiej wyjąć go jeszcze wilgotnym. Modal jest wysokoodporny na spieranie, więc można sobie pozwolić na suszenie mechaniczne. Jednak jeśli zależy Ci na zachowaniu ubrań w dobrym stanie – nie zaleca się tego sposobu. Lepiej rozwiesić ubrania na sznurze lub suszarce i pozwolić im samodzielnie odparować.

Słońce

Większość ubrań nie lubi pełnego słońca, bo grozi im to utratą intensywności koloru. W szczególności słońca powinniśmy unikać w przypadku ubrań bawełnianych i z nadrukami. Jasny len można suszyć naturalnie na słońcu. Dodatkowo wiskoza jest tak bardzo podatna na wysokie temperatury, że zaleca się jej suszenie z dala od jakichkolwiek źródeł ciepła, w tym kaloryfera.

Na sznurze czy na płasko?

Suszenie na sznurze najbardziej służy bawełnianym ubraniom. Wcześniej strzepnijmy je szybkim, przywracającym formę ruchem. To zminimalizuje ich zagięcia, rozprostuje tkaninę i znacząco ułatwi prasowanie. Na sznurku można także delikatnie rozwiesić lekkie ubrania wiskozowe i tencelowe, takie jak koszulki.

Jednak większość ubrań, lniane, duże i ciężkie ubrania z wiskozy, tencelu a także wełnę lepiej suszyć na płasko. W przypadku lnu powieszenie na sznurze nie zagraża jakości materiału, ale powoduje trudne do wyprasowania zagniecenia. Suszenie na płasko zapobiega rozciąganiu się ubrań i pozwala zachować ich formę. Nie zaleca się także wieszania ubrań na wieszaku w celu ich wysuszenia, może to powodować wybrzuszenia w materiale, szczególnie w dzianinach lnianych.

KOKO design

 


Prasowanie

 

 

Ze względu na ochronę środowiska nie zalecamy prasowania. W wielu przypadkach odpowiednie pranie i suszenie pozwolą nam go uniknąć! Jeśli jednak musimy wyprasować nasze ubranie, pamiętajmy o kilku zasadach:

 • Prasowanie w niskich temperaturach – zapobiega spaleniu włókien oraz odklejaniu się nadruków lub elementów dodatkowych.
 • Prasowanie w wysokich temperaturach – pozwala wysterylizować materiał oraz ułatwia prasowanie, może spowodować skurczenie się tkaniny oraz spalić włókna.
 • Prasowanie bez pary – zabezpiecza przed ewentualnym rozklejeniem się elementów oraz przed kurczeniem się materiału pod wpływem różnicy temperatur przy wysokiej wilgotności.

Tencel, wiskozę, nadruki oraz ciemnie materiały z bawełny i modalu dobrze jest prasować na lewej stronie i przez szmatkę. Zapobiegnie to wyświecaniu się materiału.

Ubrania bawełniane należy prasować na odpowiednim programie przeznaczonym do prasowania bawełny lub w 150180°C bez pary. Temperatura żelazka w przypadku ubrań z modalu, tencelu, wiskozy i swetrów Tundra nie powinna przekraczać 110°C, a przypadku ubrań z nadrukami 150°C. Najlepiej zrezygnujmy też z użycia pary. Parą, ale delikatnie, można potraktować wełnę w celu jej odświeżenia.

Z kolei len należy prasować w temperaturze minimum 220°C. Jest to trudny do wyprasowania materiał. Włókna są twarde, mało sprężyste i niełatwo je rozprostować. Wysoka temperatura pozwala nie tylko łatwiej pozbyć się zagnieceń, ale także zniwelować ilość bakterii i wzmacnia działanie antyseptyczne. W celu ułatwienia można prasować jeszcze wilgotne ubrania.

Kurtki KOKOworld

 

 


PrzechowywanieWieszaki

Wieszaniew szafie zaleca się dla ubrań lnianych i ciężkiej odzieży wierzchniej. Pomoże to zminimalizować potrzebę prasowania! Podobnie na wieszakach można przechowywać ubrania bawełniane lub wiskozowe z domieszką bawełny lub wełny. Ważne, aby używać miękkich wieszaków, bez ostrych zakończeń, by zapobiec wypychaniu się materiału.

Na płasko

Ubrania wykonane w 100% tencelu, wiskozy, modalu, podobnie jak z innych materiałów celulozowych, powinny być przechowywane na płasko, ze względu na skłonności do rozciągania się materiału. Ważne, żeby ubrania były dobrze wysuszone, aby uchronić je przed ewentualną pleśnią. Jest to szczególnie istotne w przypadku wiskozy i wełny. Zaleca się także, aby szafy były dobrze wentylowane. Swobodny przepływ powietrza służy ubraniom.

Wełna

Nie zaleca się przechowywać ubrań wełnianych na wieszakach (poza marynarkami oraz płaszczami, czyli ubraniami, które mają wyraźne wspomaganie w postaci np. dobrej jakości podszewki). Swetry, spodnie, szale powinny być przechowywanie złożone na półkach. Co także ważne w przypadku wełny – ubrania z niej wykonane powinny być pozostawione do odpoczynku po każdorazowym użytkowaniu. Marynarki, swetry nie powinny być noszone codziennie. Po użytkowaniu najlepiej powiesić ubranie na cały dzień, aby je przewietrzyć oraz pozbyć się wilgoci.

Dbanie o środowisko i pielęgnowanie naszych ubrań może iść w parze. Wszystko w naszych rękach!

Jak dbać o nasze ubrania – ściąga

Jak dbać o ubrania KOKOworld


 

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
 • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">