DE / EN
KOKO SUPPORT 02.01.2023

KOKO podsumowanie roku 2022

29/15/e0d6984899f88bd37659279d435f.jpeg

2022 już za nami! Czujemy wdzięczność i z ogromną radością wspominamy to, co udało nam się zrobić w mijającym roku. Takie podsumowanie to zawsze dla nas chwila refleksji, moment na wyciągnięcie wniosków i utrwalenie pięknych wspomnień. Cieszymy się z naszego wspólnego roku, z wyjątkowej społeczności, którą zbudowaliśmy. Cieszymy się, że jesteś z nami! A teraz przeżyjmy jeszcze raz, to co przyniósł nam 2022 rok!

Akcja #REPAIR

Tatiana, Agata i Suleiman podczas eventu #REPAIRTatiana, Agata i Suleiman podczas eventu #REPAIR

W 2022 rok weszliśmy z przytupem, głową pełną pomysłów i nową energią do działania. W pierwszych dniach stycznia zainaugurowaliśmy naszą akcję #REPAIR. Dla nas działanie na rzecz slow fashion oraz troska o drugiego człowieka to nie deklaracje, a przede wszystkim czyny. Co więc kryło się pod hasłem #REPAIR? Istotą tej inicjatywy było nadawanie ubraniom drugiego życia i wspieranie osób, które znalazły się w kryzysie uchodźczym. #REPAIR to jednak coś więcej niż jednorazowa pomoc materialna. To wyciągnięta dłoń, która pozwoliła stanąć na nogi i odnaleźć się w nowej rzeczywistości ludziom, którzy z dnia na dzień byli zmuszeni zostawić swoje uporządkowane życie i układać je na nowo w obcym kraju.

W duchu #zerowaste, we współpracy z kreatywnymi artystami i miłośnikami upcyklingu, przerabialiśmy ubrania naszych KOKO klientek, które zalegały na dnie szafy. Następnie sprzedawaliśmy je ponownie, a cały dochód z akcji przeznaczyliśmy na wyposażenie szwalni społecznej, która powstała z inicjatywy dwóch zdolnych uchodźców z Afganistanu: Milada i Sulejmana. Stworzona szwalnia to bezpieczna przystań dla nich i ich rodaków, która ma dać im szansę na nowe, lepsze życie w Polsce.

Agata i projekty naszych niezastąpionych artystów, widzicie tę dumę? ;)Agata i projekty naszych niezastąpionych artystów, widzicie tę dumę? ;)

W akcję #REPAIR zaangażowali się także czołowi artyści, blogerzy związani z ideą #zerowaste i #odpowiedzialnej mody: Jackob Buczyński, Gosia Grodzka czy Paulina Górska, która propaguje i promuje świadomą, odpowiedzialną konsumpcję, ograniczanie śmieci i życie #lesswaste. Pasjonuje się CSR i zrównoważonym rozwojem w biznesie. Prowadzi blog iraz konta w social mediach poświęcone powyższej tematyce, była z nami także projektantka, autorka książek i wykładowczyni Katarzyna Zajączkowska, prowadząca już od wielu lat podcast #opowiedzialnamoda, który znajdziecie m.in na spotify. Kuba Buczyński, jako jeden z pierwszych w Polsce zaczął tworzyć kolekcje z odzieży używanej, a autorska kolekcja kurtek JACKOB BUCZYŃSKI szybko zyskała grono wiernych klientów, natomiast Gosia Grodzka wystawiała swoją kolekcję szytą z firan na Fashion Week w Łodzi. O #REPAIR, upcyklingu ubrań i pomocy uchodźcom Agata wielokrotnie opowiadała podczas live’ów na Instagramie oraz w audycji radia Chilli Zet.

Finał #REPAIR miał miejsce w czerwcu. Podczas specjalnego eventu w naszym butiku odbyły się interesujące panele dyskusyjne, Sulejman oraz nasza krawcowa Tatiana, reperowali zepsutą odzież, a o oprawę muzyczną zadbała zjawiskowa Kinga Rataj, śpiewaczka FADO, a także jedna z naszych krawcowych Rita wraz z członkami swojej rodziny.

Pomoc dla Ukrainy

Kolekcja #forUkraine szyta przez krawcowe z Ukrainy

Kolekcja #forUkraine szyta przez krawcowe z Ukrainy 

Poranek 24 lutego 2022 była dla nas wszystkich szokujący. Informacje, które dotarły zza naszej wschodniej granicy o ataku wojsk rosyjskich na tereny Ukrainy budziły strach, niepewność, przerażenie i ogrom współczucia dla setek tysięcy Ukrainek i Ukraińców, którzy z dnia na dzień musieli zostawić dobytek całego życia i uciekać przed wojną. Lawina pomocy ruszyła z dnia na dzień. W KOKO nie mogliśmy stać bezczynnie. W pierwszym odruchu zorganizowaliśmy zbiórkę darów dla uciekających przed agresorem. W drugim – po chwili zastanowienia – przyszła refleksja, że tak samo mocno jak pomoc doraźna, a może nawet bardziej – potrzebne jest wsparcie długofalowe. Na początku marca Agata zdecydowała, że krakowskie biuro KOKO zostanie przekształcone w szwalnię społeczną, w której pracę znajdą krawcowe z Ukrainy. Wprowadziliśmy do sklepu kolekcję koszulek-cegiełek #forUkraine i akcesoriów w żółto-niebieskich barwach, które szyły dla Was panie z Ukrainy: Ala, Inna, Rita i Anna, później do zespołu dołączyły jeszcze Tatiana, Oksana i Swietłana. Dochód z ich sprzedaży w całości przeznaczyliśmy na pomoc: 1/3 trafiła bezpośrednio w ręce zatrudnionych u nas szwaczek z Ukrainy; 1/3 przekazaliśmy na fundację HAPPY KIDS, która przyjmowała dzieci z domów dziecka z Ukrainy; 1/3 na zakup materiałów i maszyn. Jak zawsze także i w tej trudnej sytuacji – mogliśmy liczyć na Wasze wsparcie i zaangażowanie. W sumie sprzedaliśmy 450 sztuk bluzek z kolekcji Ukraina, 84 serca i 52 gumki. Pomogliśmy razem! Aktualnie dokładamy wszelkich starań, by utrzymać te miejsca pracy. Od marca zakupiliśmy 5 nowych maszyn do szycia, 1 profesjonalne żelazko oraz 2 profesjonalne stoły do krojenia - wszystko to by rozwijać naszą szwalnie dla dziewczyn i kobiet z Ukrainy, które już stały się częścią zespołu.

Konferencja nt. recyklingu w modzie

W maju Agata uczestniczyła w konferencji w Wiedniu, poświęconej recyklingowi w modzie organizowanej przez PROSPEX Institute. To naprawdę budujące, że odpowiedzialna moda przestaje być pustym frazesem, a zaczyna przekładać się na realne działania. Podwijamy rękawy i jesteśmy gotowi, by zmieniać nawyki i postawy, zachęcać do upcyklingu, bycia #slow i troski o naszą planetę. Jesteście z nami KOKOszki?

Kolekcje KOKO LIMITED EDITION

Krawcowa Ewa w ferworze szycia Waszych zamówień z Limited Edition ;)Krawcowa Ewa w ferworze szycia Waszych zamówień z Limited Edition ;)

W 2022 roku po raz pierwszy w historii KOKO wprowadziliśmy kolekcje limitowane – szyliśmy ubrania dopiero po ich zamówieniu. Sprzedaż odzieży z KOKO LIMITED EDITON była ograniczona czasowo i trwała 3 tygodnie. W tym czasie zbieraliśmy Wasze zamówienia, by następnie realizować je w naszej szwalni. Czas oczekiwania na produkty z wiadomych względów był nieco dłuższy, ale dzięki temu mogliśmy mówić o w 100% zrównoważonej produkcji – bez tworzenia nadmiarowych stanów magazynowych i zalewania naszej planety tonami niepotrzebnych ubrań. Jesteśmy dumni z tej inicjatywy i z całą pewnością będziemy jeszcze do niej wracać w kolejnym roku. Stay tuned!

Narodziny KOKO Outlet na Facebooku

W lipcu w odpowiedzi na Wasze prośby i sugestie stworzyliśmy grupę KOKO Outlet na Facebooku. To wszystko po to, by być jeszcze bliżej Was, lepiej poznawać Wasze oczekiwania i potrzeby. Nasza Facebookowa grupa to także doskonała platforma do komunikacji dla Was, KOKOszek. Możecie tam wymieniać się pomysłami na KOKOstylizacje, wzajemnie inspirować oraz sprzedawać nasze ubrania, w których już nie chodzicie. Jeśli jeszcze nie jesteś częścią KOKO Outlet na Facebooku – czym prędzej nadrabiaj zaległości. Czekamy na Ciebie!

Agata w TVN 24 o nowej strategii Komisji Europejskiej i odpowiedzialnej modzie

Wystąpienie Agaty dla TVNWystąpienie Agaty dla TVN, koniecznie obejrzyjcie, link ! 

Zmiany, o które walczymy od lat nadchodzą! Komisja Europejska wzięła w końcu na tapetę fast fashion. Unijni urzędnicy rozpoczęli prace nad przepisami zakazującymi na terenie UE sprzedaży produktów wytwarzanych w miejscach przymusowej pracy oraz zatrudniających dzieci. Te plany komentowała dla TVN24 Agata. Opowiedziała także o KOKO, które jest namacalnym dowodem na to, że można tworzyć modę z szacunkiem dla człowieka i natury.

Współczesne niewolnictwo istnieje. Raport o pracy przymusowej

Choć brzmi to nieprawdopodobnie – niewolnictwo nadal nie przeszło do historii. W krajach trzeciego świata ciągle mamy do czynienia z pracą przymusową, wśród kobiet, mężczyzn, a także dzieci. I to wszystko przy cichej akceptacji rozwiniętego Zachodu. Przygotowaliśmy obszerny raport, który stanowi doskonały punkt wyjścia do dyskusji na temat współczesnego niewolnictwa. Szokuje i daje do myślenia. Udziela odpowiedzi na pytania: czym jest praca przymusowa i jaka jest jej skala, wskazuje jakie działania planuje podjąć Unia Europejska, by ukrócić ten proceder. W raporcie podpowiadamy też co my jako konsumenci możemy zrobić, żeby pomóc mieszkańcom Globalnego Południa. Jeśli jeszcze nie czytałaś – koniecznie nadrabiaj zaległości. Tylko świadomość skali problemu i przekonanie, że nasza i Twoja postawa i wybory mają znaczenie, może przynieść konieczną zmianę.

Wizyta Agaty w Indiach

Spełnione marzenie - podróż do Indii i odwiedziny szwalni Spełnione marzenie - podróż do Indii i odwiedziny szwalni w której szyjemy naszą kolekcję Fairtrade.

W listopadzie Agata wybrała się w podróż do Indi za zaproszenie organizacji Fairtrade International i Fairtrade Polska, by odwiedzić producentów bawełny Fairtrade i rolników. Spełniła w ten sposób jedno ze swoich marzeń. Miała okazję i wielką przyjemność zobaczyć na własne oczy plantacje bawełny organicznej oraz poznać od podszewki proces powstawania najpopularniejszego ziarna odzieżowego na świecie od pól uprawnych po samą tkalnię i szwalnię.

“Miałam pierwszy raz w życiu okazję zobaczyć na własne oczy jak powstają od A do Z kolekcje takich marek jak Patagonia czy Timberland i jestem ogromnie szczęśliwa, że odwiedziliśmy kooperatywę Prathiba, która zrzesza największą liczbę rolników uprawiających organiczną bawełnę na świecie” - mówi Agata. Następnie 3 dni dni spędziła w szwalni, w której szyjemy naszą linię Fairtrade.

To nowoczesna i doskonale funkcjonująca szwalnia – w procesie produkcji odzieży korzysta w całości z zielonej energii, wytwarzanej przez zamontowane na dachu panele słoneczne. A to jeszcze nie koniec! Więcej o Fairtrade i dlaczego szyjemy tam ( a nie w Polsce) przeczytacie tu.

Odwiedziny kooperatywy Prathiba Odwiedziny kooperatywy Prathiba, zrzeszającej największą liczbę rolników uprawiających bawełnę organiczną na świecie. 

Jedno jest pewne - Fairtrade ma ogromny sens! Z premii wypłacanych przez tę organizację w jednej z indyjskich wiosek wybudowano szkołę, którą Agata również odwiedziła. Jako jedyna przedstawicielka Polski miała także niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń z przedstawicielami innych marek odzieżowych z Europy, którzy zaopatrują się u tych samych dostawców. Agata przywiozła ze sobą ogrom emocji, wspomnień, nowych relacji oraz wiedzy. I utwierdziła się w przekonaniu, że materiały, z których szyjemy dla Was w KOKO i Wasze ubrania powstają etycznie i są dla Was w pełni bezpieczne.

Projekt #OdNowa - współpraca z Polar Sport

W grudniu z wielką przyjemnością ruszyliśmy razem ze sklepem górskim Polar Sport z projektem #OdNowa! Już od grudna możecie w każdym sklepie Polar Sport w Polsce, a także naszym zostawiać Wasze outdorowe ubrania do naprawy! Jej hasłem przewodnim było: napraw, nie wyrzucaj, a celem – nadanie drugiego życia używanej odzieży outdoorowej. Nasze krawcowe Tatiana i Swietlana miały pełne ręce roboty podczas Festiwalu Górskiego w Krakowie, podczas którego zainaugurowaliśmy akcję #Odnowa. Niemal cały dzień zszywały, cerowały, łatały. A wszystko po to, by kurtki, spodnie, bluzy i inne elementy garderoby nie wylądowały w koszu, tylko posłużyły swoim właścicielom przez kolejne lata upiększone o artystyczne łaty z naszych autorskich printów KOKO.

Tie-dye, czyli nowe życie starego ubrania

W 2022 roku zachęcaliśmy Was także do bliższego poznania sztuki tie-dye, czyli metody farbowania ubrań, która tworzy na nich nietuzinkowe i niepowtarzalne wzory. W sklepie KOKO pojawiły się uwielbiane przez Was sukienki Kraski i bluzki Seki Flamingo w całkiem nowych, tie-dye’owych obliczach. Pokochałyście je tak samo jak my! I w ten sposób wspólnie udało nam się zadbać o naszą planetę. Matka Ziemia jest nam za to wdzięczna – nie mamy co do tego żadnych wątpliwości!

A teraz? Teraz cierpliwie czekamy na to, co przyniesie nam 2023 rok. Liczymy, że będzie dla nas łaskawy i dobry. Życzymy Wam, by przynosił tylko pozytywne wiadomości.

 

Dbajcie o siebie i swoich bliskich. Do zobaczenia w 2023!

 

 

 

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">