DE / EN
KOKO INSIDE OUT / KOKO MODA / CIEKAWE 12.04.2024

Odzież z konopi - ekologiczne ubrania z "materiału przyszłości" w KOKOworld!

12.04.2024 09:18
Odzież z konopi - ekologiczne ubrania z "materiału przyszłości" w KOKOworld!

Spis Treści

    Od wieków ludzkość wykorzystuje konopie (po angielsku hemp) do różnych celów - w przemyśle spożywczym, budowlanym, papierniczym, medycznym, kosmetycznym, a nawet jako substytut tworzyw sztucznych w sektorze motoryzacyjnym, kolejowym, lotniczym i kosmicznym.

    Jednym z najbardziej niezwykłych zastosowań tego wszechstronnego roślinnego surowca jest przemysł włókienniczy, tekstylny i produkcja ubrań. Konopie są uprawiane od tysięcy lat na prawie wszystkich kontynentach. Włókno konopne stosowano w odzieży, linach i żaglach, gdyż cechowało się niezwykłą trwałością.

    Dlaczego konopie stają się coraz popularniejszym wyborem dla projektantów, marek odzieżowych i ekologicznie świadomych konsumentów mody?

    KONOPIE

    Poniżej odpowiemy na kilka pytań, które całą załogę KOKOworld niezwykle nurtowały:

    Czy uprawa konopi jest zrównoważona? Jakie są ekologiczne korzyści produkcji ubrań z włókna konopnego?

    Konopie rosną szybko! W ciągu kilku miesięcy dorastają do 4 metrów wysokości - wygrywają konkurencję z chwastami, a to znacznie ogranicza ilość herbicydów potrzebnych do ich uprawy. Zawartość THC w konopiach chroni je przed szkodnikami a to z kolei minimalizuje użycie pestycydów.

    Uprawa konopi generuje minimalne zanieczyszczenie wody, co jest korzystne dla jakości wód gruntowych i rzek. Bawełna potrzebuje około 10-20 tysięcy litrów wody bawełna organiczna 6 tysięcy, a uprawa konopi zaledwie 2,5 tysiąca litrów do wyprodukowania 1 kg włókien.

    Ponadto uprawa konopi jest 4-6 razy bardziej wydajna niż uprawa bawełny (z jednego hektara osiąga się 2-3 razy więcej tkaniny, a w ciągu roku konopie można uprawiać na tym samym terenie 2 razy).

    Uważa się, że konopie są surowcem o ujemnym bilansie węglowym - pochłaniają więcej dwutlenku węgla niż go produkują. Hektar konopi pochłania z atmosfery od 9 do nawet 20 ton CO2, co porównywane jest z ilością CO2 pochłanianego przez las.

    Konopie mają także zdolność do zapobiegania erozji, chroniąc glebę przed wypłukiwaniem i utratą cennych składników.

    Moda z konopi - jak wygląda produkcja odzieży z konopi?

    PRODUKCJA KONOPI

    Surowcem, z którego pozyskuje się włókno konopne jest słoma konopna. Słomę po skoszeniu poddaje się różnym procesom w celu oddzielenia włókien łykowych od zdrewniałego rdzenia. Do produkcji przędzy konopnej wykorzystuje się tylko zewnętrzną warstwę łodygi, czyli właśnie włókna łykowe.

    *W ramach ciekawostki: zdrewniałe części konopi nazywane są paździerzami i to od nich pochodzi polska nazwa dziesiątego miesiąca w roku. To właśnie w październiku międlono konopie - części zdrewniałe wykorzystywano w budownictwie, a właśnie z konopnych włókien łykowych wytwarzano przędzę potrzebną do utkania naturalnych materiałów.

    TUNIKA ONION Z KONOPI

    Sprawdź najnowsze projekty z włókna konopnego w kolekcji SEAside

    Jaką trwałością i wytrzymałością cechują się ubrania z włókna konopnego?

    Włókna konopne są jednymi z najmocniejszych naturalnych włókien roślinnych (i właśnie dlatego żeglarze używali ich do produkcji lin i żagli). Dzięki tym właściwościom ubrania konopne są mniej podatne na rozdarcia i zużycie - mogą służyć przez długie lata, a to przekłada się na mniejszą ilość odpadów tekstylnych.

    Odzież konopna nie kurczy się, nie mechaci, a w porównaniu z odzieżą bawełnianą można ją używać nawet 3-krotnie dłużej. Ubrania z konopi zachowują swój kształt i nie wyciągają się. Co niezwykłe, miękną z każdym kolejnym praniem!

    Ponadto, konopie mogą być łączone z innymi materiałami, tworząc mieszanki o jeszcze lepszych właściwościach, co otwiera drzwi do niekończących się możliwości projektowania.

    Jak ubrania z hempu oddychają i regulują temperaturę?

    Materiał wykonany z konopi charakteryzuje się doskonałą oddychalnością - umożliwia swobodną wymianę powietrza pomiędzy ciałem a otoczeniem. Tkaniny wykonane z włókien konopi są przewiewne i pozwalają na efektywną wentylację. Ponadto, konopie absorbują wilgoć z powierzchni skóry i szybko ją odprowadzają na zewnątrz, co przyczynia się do utrzymania suchej i komfortowej warstwy skóry nawet podczas aktywności fizycznej. Ubrania z hempu idealnym wyborem dla osób aktywnych, ceniących sobie wygodę i swobodę ruchu, zwłaszcza w ciepłych warunkach atmosferycznych. 

    Czy materiał konopny ma właściwości antybakteryjne?

    Niesamowite właściwości materiału konopnego to także jego antybakteryjność! Tekstylne produkty z konopi są odporne na rozwój pleśni, grzybów, roztoczy i innych potencjalnie szkodliwych mikrobów, co czyni je idealnym wyborem dla osób z wrażliwą skórą lub alergiami. Ubrania z hempu mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry!

    ODZIEŻ Z KONOPI

    Czy moda z konopi występuje tylko w stonowanych, naturalnych kolorach?

    Nie! Materiały konopne wspaniale poddają się farbowaniu i nie blakną w praniu! Tkaniny oraz dzianiny konopne mogą być soczysto kolorowe i wzorzyste. 

    Do czego można wykorzystać tkaniny konopne?

    Ubrania z włókna konopnego, to nie tylko tradycyjna ludowa moda. Tkaniny z konopi można wykorzystać do produkcji szerokiej gamy nowoczesnych produktów odzieżowych, włączając w to dżinsy, koszule, bluzki, topy, sukienki, kimona i wiele innych.

    Czy odzież z konopi jest zdrowa?

    Tu odpowiemy cytatem z literatury fachowej:

    "Wyroby z włókien lnianych i konopnych tworzą unikalny mikroklimat dla skóry. Odzież z takich włókien nie powoduje desynchronizacji jednostek ruchowych mięśni, co jest przyczyną większej tendencji do zmęczenia osób ubranych w odzież z włókien syntetycznych. Odzież lniana i konopna zapobiega występowaniu stresu oksydacyjnego. U osób śpiących w bieliźnie pościelowej z włókien tych roślin obserwuje się znaczny spadek temperatury ciała oraz wzrost poziomu immunoglobuliny A, w porównaniu z osobami śpiącymi w pościeli z włókien poliestrowych. Oznacza to, że w pościeli z włókien naturalnych organizm człowieka szybciej odnawia się, a sen jest głębszy. Wyroby z lnu i konopi o zwartej strukturze stanowią skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, dzięki zawartości lignin, które są ich naturalnym absorbentem. Włókna te odznaczają się właściwościami przeciwalergicznymi i zdrowotnymi, dzięki zawartych w nich substancjach przeciwutleniających”

    Ryszard Kaniewski, Irena Pniewska, Andrzej Kubacki, Małgorzata Strzelczyk, Magdalena Chudy, Grzegorz Oleszak – Konopie siewne (Cannabis sativa L.) – wartościowa roślina użytkowa i lecznicza

    Czy ubrania z hempu można kompostować?

    Włókna konopne są biodegradowalne - po zakończeniu użytkowania mogą ulec rozkładowi, nie zanieczyszczając środowiska naturalnego.

    Dlaczego KOKOworld szyje odzież z włókna konopnego?

    ODZIEŻ Z KONOPI

    Sprawdź najnowsze projekty z włókna konopnego w kolekcji SEAside.

    Wierzymy, że odzież wykonana z ekologicznych materiałów to lepszy wybór zarówno dla jednostki, jak i dla Planety! Konopie, choć znane ludzkości od tysiącleci przeżywają swój renesans i nie bez przyczyny! Nas cieszy zarówno zrównoważona uprawa konopi jako rośliny, ekologiczne metody produkcji tkanin konopnych, jak i niesamowite właściwości materiału konopnego.

    Jakie są inne materiały ekologiczne, których używamy w KOKOword?

    Dążymy do tego, żeby oferta KOKOworld obfitowała w ubrania wykonane z materiałów ekologicznych. Znajdziecie u nas szeroki wybór ekologicznych produktów z bawełny organicznej, wiskozy EcoVero TM, bawełny Fair Trade, Tencelu, włókien recyklingowanych i lnu. Zwracamy też uwagę na dodatki i... właśnie sobie uświadomiliśmy pisząc ten artykuł, że od dłuższego czasu mamy w naszych marynarkach Pino konopne guziki!

    zrównoważona produkcja

    zrównoważona produkcja

    Odpowiedzialne materiały

    Odpowiedzialne materiały

    Ekowysyłka

    Ekowysyłka

    14 dni na zwrot

    14 dni na zwrot

    Logo KOKOworld
    KOKOWORLD Sp. z o.o. ul. Cystersów 21c/14, 31-553 Kraków NIP: 5214050156 REGON: 527257892
    • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW