DE / EN
KOKO SUPPORT / FAIRTRADE 21.11.2017

TEG 2017: #myfairtrade - Bina StryleTZ

cc/ef/7f20e1a0ffa6f3732510a21b6263.jpeg

"Wybierajmy świadomie, kupujmy mniej ale odpowiedzialnie" przekonuje Bina StryleTZ, która jest jednym z zagranicznych gości naszej akcji #myfairtade odbywająca się w ramach tegorocznej edycji Tygodnia Edukacji Globalnej.

KOKOworld: Co dla Ciebie na co dzień oznacza Fair Trade?

Bina: Oznacza dla mnie, że w miarę możliwości przy wszystkich produktach zwracam uwagę na to, skąd pochodzą i wedle tego kupuję: moje owoce i warzywa w miarę możliwości lokalnie na cotygodniowym targu, ubrania od wybranych, odpowiedzialnych marek odzieży, a sojową latte, na którą pozwalam sobie raz dziennie, posiada certyfikat Fair Trade. Zawsze mamy wybór, a jak raz się przyzwyczaisz, to potem wcale nie jest to takie uciążliwe.

KOKOworld: Jak na co dzień staracie się wcielać ideę Fair Trade w życie?

Bina: Tak jak wcześniej już opisałam, staram się wprowadzać to wszystko do moich nawyków konsumenckich i w miarę możliwości zawsze podejmować “lepszą” decyzję.
My Fairtrade KOKOworld

KOKOworld: Jakie według Ciebie są największe wyzwania w tym obszarze?

Bina: Wydaje mi się, że dla wielu ludzi wciąż problemem jest to, że produkty “fair” są po prostu nieco droższe. Ale dobre produkty muszą zwyczajnie mieć odpowiednią cenę. Jeśli konsumujemy nieco mniej i bardziej świadomie, wychodzi tak naprawdę na to samo, jak kiedy kupujemy dużo rzeczy, które zaraz potem musimy wyrzucać. Więc: choose wise, less and sustainable - wybierajmy świadomie, kupujmy mniej ale odpowiedzialnie.

KOKOworld: Twój przepis na etyczną modę?

Bina: Też tutaj chodzi znowu o to, żeby zastanowić się nad swoimi decyzjami: czy naprawdę potrzebuję tej rzeczy? Pasuje do mnie i do reszty mojej garderoby? Wtedy opłaca się kupować dużo ubrań second hand albo przyjrzeć się odpowiedzialnym markom odzieżowym. Abstrahując od tego, że można w ten sposób dołożyć swoje pięć groszy, otrzymujemy też automatycznie o wiele bardziej indywidualny wygląd, niż jeśli kupujemy tylko w ogromnych sieciówkach Fast Fashion.

KOKOworld: Jaką wiadomość byś chciała przekazać światu z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej?

Bina: Zmiana w myśleniu zaczyna się od małego kroku. Trzeba się tylko odważyć, żeby zacząć. Każdy mały kroczek się liczy. Jak już się raz zacznie, reszta potoczy się sama. I daje to niesamowicie dużo frajdy, jeśli w ten sposób można chociaż trochę dać od siebie światu.

Przeczytaj inne wywiady #myfairtrade.

A Ty? Jakich odpowiedzi udzielił(a)byś na powyższe pytania? Dołącz do akcji i przyślij nam swoje zdjęcie z hasłem #myfairtrade! Plik do pobrania tutaj.

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">