DE / EN
KOKO PEOPLE 24.11.2017

TEG 2017: #myfairtrade - Magdalena Olearczyk

9f/81/ff4d1ad9390d5ee55c7ad35f2f71.jpeg

"Trzeba robić, to w co się wierzy. A dobry produkt ma w sobie sieć dobrych relacji z ludźmi, którzy go współtworzyli" uważa rękodzielniczka Magdalena Olearczyk z Trashki, którą odpowiedziała nam na kilka pytań związanych z odpowiedzialną modą w ramach w naszej akcji #myfairtade w organizowanej z okazji 19. edycji ogólnoeuropejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej. 

KOKOworld: Co dla Ciebie na co dzień oznacza Fair Trade?

Magdalena: To przede wszystkim certyfikat, zielono-niebieski, inspirowany ying-yang, znaczek wzbudzający moje zaufanie do produktów nim opatrzonych. Głównie spożywczych - kakao, czekolada, banany, ale także i bawełny. Jest to dla mnie cenna informacja o pewnym elemencie procesu, w którym powstał produkt.

Ten znaczek humanizuje produkt w moich oczach, bo pokazuje ludzi, którzy pracowali przy jego powstaniu i otrzymali za swoją pracę uczciwe wynagrodzenie.

KOKOworld: Jak na co dzień starasz się wcielać ideę Fair Trade w życie?

Magdalena: Jako właścicielce marki Trashki uważam, że Fair Trade to przede wszystkim idea, inspiracja oraz może punkt odniesienia. Są trzy moce hasła, które określają naszą markę: upcycling, zero waste i fair trade.
Upcycling wskazuje na materiały, z których szyjemy nasze torby- to materiały pochodzące zawsze z odzysku: nieaktualne banery kulturalne i reklamowe, pasy samochodowe, dętki rowerowe, drukarskie gumy i inne coraz to nowe inspirujące odpady.
Zero waste określa kierunek, do którego chcemy dążyć, wykorzystując materiały w jak najwyższym stopniu, by własnych odpadów mieć jak najmniej. To także punkt odniesienia do procesu odzysku, zużycia wody, energii, utylizacji resztek, których na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie zagospodarować.

Idea sprawiedliwego handlu w przypadku Trashki to sposób budowania relacji z ludźmi, z którymi pracujemy i współpracujemy na różnych etapach produkcji, rozliczania się na jasnych i dogodnych dla ludzi warunkach, podpisywania umów o pracę i innych i wywiązywania się z tych zobowiązań w terminach. Fair Trade to dla mnie w dużej mierze odpowiedzialność za ludzi, którzy dla nas pracują lub z nami współpracują, za proces powstawania toreb z odzysku, w całej swojej złożoności, to uczciwość i autentyczność.
My Fairtrade KOKOworld

KOKOworld: Jakie według Ciebie są największe wyzwania w tym obszarze?

Magdalena: Sama idea jest wyzwaniem. Wymaga od nas odpowiedzialności i rzetelności, konsekwencji i często uporu, siły woli.Wszelka popularyzacja tej idei jest konieczna, świadomość konsumencka musi rosnąć, aby to nie cena była jedynym wyznacznikiem wartości produktu, a sposób jego powstawania właśnie, jego jakość i wyjątkowość. A za tym wszystkim stoją ludzie i to ludzi trzeba doceniać.

Fair Trade docenia wartość pracy ludzkiej, często bardzo ciężkiej pracy, pracy ludzkich rąk.Świadomość tego, jak złożone są procesy produkcyjne, jak wiele pracy i jak dużo ludzi jest zaangażowanych w tworzenie naszych rzeczy, żywności, tkanin, co kryje się za metką na naszych produktach, wzbudza zapewne także szacunek dla cen produktów powstających w "fair sposób".

KOKOworld: Twój przepis na etyczną modę?

Magdalena: W przypadku Trashki to robienie jakościowych rzeczy, toreb, z materiałów pochodzących z odzysku. Nasze torby są w całości szyte na przemysłowych maszynach. Nie używamy żadnych elementów pochodzenia zwierzęcego - "skórę zdzieramy z miasta", nie używamy klejów. Staramy się minimalizować własne odpady produkcyjne. Tworzymy miejsca pracy na przejrzystych warunkach i wywiązujemy się z tych umów w terminach.Nie gonimy za trendami i nie ścigamy się z sieciowym rytmem wyprzedaży. W tym co robimy chcemy być autentyczni. W słowie estETYKA, kryje się ten kluczowy dla Trashki motyw odpowiedzialności , w rzeczach które tworzymy, w modzie także. (śmiech)

KOKOworld: Jaką wiadomość byś chciała przekazać światu z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej?

Magdalena: Trzeba robić, to w co się wierzy. A dobry produkt ma w sobie sieć dobrych relacji z ludźmi, którzy go współtworzyli.

Przeczytaj inne wywiady #myfairtrade.

A Ty, jakich odpowiedzi byś udzielił(a)? Dołącz do akcji i przyślij nam swoje zdjęcie z hasłem #myfairtrade! Plik do pobrania tutaj.

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">