DE / EN
KOKO PEOPLE 18.11.2017

TEG 2017: #myfairtrade - Maria Huma

11/3e/c39c2c168c1243f4b58cc2c32746.jpeg

Właśnie dziś startuje ogólnoeuropejska, 19. już edycja akcji Tydzień Edukacji Globalnej. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest "Przyszłość świata zależy od Nas!" Nasz TEG w tym roku upływa w szczególności pod znakiem akcji #myfairtrade, w ramach której zapraszamy do lektury cyklu mini-wywiadów, promujących ideę fair trade i zrównoważonej mody. 

O odpowiedzi na 5 krótkich pytań związanych z tematem poprosiliśmy zarówno blogerki, projektantki jak i aktywistów, jak i inne osoby. Cykl zaczynamy wywiadem z Marią Humą - prezeską Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. Udanej lektury!

KOKOworld: Co dla Ciebie na co dzień oznacza Fair Trade?

Maria: Fair Trade to dla mnie myślenie o innych. Konkretne rozwiązanie, które pomaga ludziom żyjącym daleko, a z którymi łączy nas to, że wytwarzają dla nas produkty, które jemy, pijemy czy nosimy na sobie. W Sprawiedliwym Handlu chodzi o to, że to „pomaganie” polega na zwykłej, uczciwej zapłacie za produkt, który kupujemy i to ma dla mnie sens.
Maria Huma prezeska Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie

KOKOworld: Jak na co dzień starasz się wcielać ideę Fair Trade w życie?

Maria: Jeśli tylko to możliwe kupuję kawę, herbatę, kakao, czekoladę, owoce suszone z certyfikatem Fairtrade. Dodatkowo kładę też nacisk na szerzej pojmowaną odpowiedzialną konsumpcję: staram się kupować tylko co, naprawdę jest mi potrzebne, nie marnuję żywności, kupuję lokalne i ekologiczne warzywa i owoce, ubrania kupuję w secondhandach i wymieniam się nimi, kosmetyków używam bardzo mało, a detergenty tylko te z ekologiczną etykietą Ecolabel.

KOKOworld: Jakie według Ciebie są największe wyzwania w tym obszarze?

Maria: Jeśli chodzi o szeroko pojmowaną odpowiedzialną konsumpcję i produkcję – to najważniejszym wyzwaniem wg mnie jest doprowadzenie do tego by prawo nadążało za globalizacją. By firmy nie mogły bezkarnie szkodzić środowisku i wykorzystywać pracowników np. w Bangladeszu, Kambodży, Etiopii czy Hondurasie. I dotyczy to w takim samym stopniu przemysłu odzieżowego, spożywczego, wydobywczego czy wielu innych. W każdym przypadku mechanizm jest ten sam: przenieść produkcję do krajów, gdzie standardy pracownicze i ochrony środowiska nie są należycie respektowane i w ten sposób zarobić jak najwięcej. Dlatego musi powstać skuteczne prawo międzynarodowe, które będzie w takim samym stopniu chronić pracownika z Europy co z Azji czy Ameryki Łacińskiej.
Maria Huma Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie

KOKOworld: Twój przepis na etyczną modę?

Maria: Kupować jak najmniej, wymieniać się, wybierać ekologiczne i etyczne materiały, np. bawełnę ekologiczną i Fairtrade, len, włókno konopi, tencel. Zwracać uwagę kto i gdzie uszył daną rzecz. Najlepiej zawsze pytać o to producenta lub sprzedawcę. Sprawdzać firmy, np. w Dobrych Zakupach.
My Fairtrade KOKOworld

KOKOworld: Jaką wiadomość byś chciała przekazać światu z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej?

Maria: Wszyscy żyjemy na tej samej planecie i mamy ją tylko jedną. Dlatego musimy się troszczyć zarówno o nią jak i o siebie nawzajem. A pierwszym krokiem do większej odpowiedzialności za innych i środowisko jest świadomość. Więc dowiadujemy się, czytajmy, sprawdzajmy i nie bądźmy obojętni

Przeczytaj inne wywiady #myfairtrade i dołącz do akcji i przyślij nam swoje zdjęcie z hasłem #myfairtrade! Plik do pobrania tutaj

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">