Pisaliśmy już o wyjątkowych właściwościach bawełny organicznej. Wystarczy też spojrzeć na naszą najnowszą kolekcję Spring Summer 2019 Chapter I, żeby od razu wiedzieć, że jesteśmy wielkimi fanami tego materiału. I uchylamy rąbka tajemnicy - w Chapter II nie będzie brakowało projektów z bawełny organicznej! Oprócz tego, że produkty z niej uszyte są bardzo lekkie, przewiewne i przyjemne dla skóry, wręcz wymarzone na lato, mamy ku temu jeszcze 6 innych powodów! Wybieramy bawełnę organiczna, bo…
Do uprawy bawełny organicznej nie używa się żadnych toksycznych substancji chemicznych, podczas gdy „konwencjonalna” bawełna wymaga użycia około 16% środków owadobójczych i 7% pestycydów stosowanych w skali globalnej. Jej uprawy nie niszczy zatem gleby i mają mniejszy wpływ na zanieczyszczenie powietrza. Porównując produkcję bawełny „tradycyjnej” i organicznej, ta druga zużywa 71% mniej wody i 62% mniej energii.
Ponieważ uprawa bawełny organicznej nie wymaga użycia toksycznych substancji, praca przy jej uprawach stanowi zdrowsze i bezpieczniejsze źródło dochodów dla rolników. Stwarza tym samym możliwość uprawiania także innych roślin, które to z kolei mogą być dodatkowym zarobkiem lub bezpośrednio źródłem pożywienia dla nich i ich rodzin.
Zgodnie z prognozami, jeśli nie zmienimy sposobu gospodarowania wodą, do 2025 r. aż dwie trzecie ludności może zostać dotknięte problemem niedoboru wody. Bawełna organiczna w 80% nawadniana jest deszczem, co znacznie zmniejsza wykorzystanie lokalnych źródeł wody do jej uprawy. Niestosowanie chemikaliów oznacza również, że woda używana do produkcji bawełny organicznej jest czystsza i bezpieczniejsza. Jest to tym istotniejsze, że bawełna jest często uprawiana na terenach ubogich w wodę, a aby wyprodukować 1 nieorganiczną bawełnianą koszulkę potrzeba aż 2700 litrów wody!
I to nie tylko dlatego, że jest zdrowsza dla naszej skóry. Bawełna organiczna jest uprawiana z nasion bawełny organicznej. Olej z nasion bawełny jest stosowany do produkcji wielu produktów spożywczych, takich jak ciastka, chipsy i olej roślinny, a także jest podawany zwierzętom. Zatem chociaż nie zjadamy włókien bawełny, to jako produkt uboczny, mogą one być elementem naszej diety.
Wybierając produkty z bawełny organicznej stawiamy na ekologię. Wspieramy inwestowanie w w ochronę wody, czystsze powietrze, lepszą glebę i bezpieczniejsze źródła utrzymania rolników. Nawet jeśli cena podkoszulka z tradycyjnej bawełny jest bardziej kusząca, to pamiętajmy, że nasza decyzja ma wpływ nie tylko na to, jak będziemy w niej wyglądali. Wraz ze wzrostem popytu na bawełnę organiczną, jej uprawy staną sie raz to bardziej powszechne, co w konsekwencji będzie miało także pozytywny wpływ na jej cenę i cenę produktów z niech uszytych.
To, jak dbamy o świat, o środowisko i o ludzi, jest kwestią naszego wyboru. A właściwie kwestią naszych codziennych decyzji, w tym tych konsumenckich. Wybranie produktów z bawełny organicznej jest ich częścią. W 2015 r. na całym świecie wyprodukowano 26 milionów ton metrycznych bawełny, w większości dla przemysłu odzieżowego. Bawełna organiczna stanowiła mniej niż 1% tej wartości. Ale każdy z nas może zmienić tę liczbę. I w 2019 może ona być większa. Każdy zakup jaki dokonujemy ma moc. Moc wpływania na marki, na producentów, na rynek, a nawet na życie rolników. Wykorzystajmy ją!
Źródło: http://aboutorganiccotton.org/references/
//carousel Nasze_Projekty_z_Bawełny_Organicznej filtr-material-bawelna-organiczna
zrównoważona produkcja
Odpowiedzialne materiały
Ekowysyłka
14 dni na zwrot