DE / EN
KOKO INSIDE OUT 29.03.2018

AfryKamera 2018: KOKOworld wspiera dobre kino!

2a/53/83c24350f63e5df57f7608c8bda1.jpeg

Kochamy kino, a zwłaszcza te produkcje, które poruszają ważne aspekty społeczne czy kulturowe. Kochamy też festiwale filmowe. A tym,który jest zdecydowanie najbliżej naszych serc jest AfryKamera, któremu już od dawna kibicujemy. Ale w tym roku kibicujemy jeszcze mocniej!

Kadr z filmu "Ellen".
Kadr z filmu "Ellen".

Festiwal "AfryKamera. film. muzyka życie" to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący afrykańską kinematografię. Od ponad dekady przybliża polskim widzom Afrykę widzianą oczami Afrykanów stawiając sobie za cel pokazanie osiągnięć filmowych oraz zaprezentowanie najważniejszych afrykańskich twórców. Oddając im głos, przy okazji pokazuje Afrykę taką, jakiej doświadczają na co dzień jej mieszkańcy – niezniekształconą przez krzywe zwierciadło zachodniej mentalności. Dlatego całym sercem wspieramy tę inicjatywę i co więcej, co rokuwyczekujemy okolic kwietnia, by dzięki AfryKamerze i obrazompodróżować ku Afryce.

XIII edycji AfryKamery

XIII edycji AfryKamery patronuje hasło #BlackFilmsMatter, nawiązujące do zapoczątkowanego przez Afro-Amerykanów międzynarodowego ruchu społecznego zwalczającego dyskryminację i przemoc motywowaną rasowo. Wybór nie był przypadkowy. Festiwal bowiem porusza również aktualne kwestie społeczno-polityczne ważne zarówno dla Afryki,jak i dla całego świata. Stąd też tegoroczny program AfryKamerykoncentruje się wokół zagadnień politycznych, społecznych iekologicznych. Festiwal będzie się toczył w kilku miastach Polski– Warszawa (Kinoteka, 13-21 kwietnia), Kraków (Kino Pod Baranami,16-22 kwietnia), Wrocław (Dolnośląskie Centrum Filmowe 19-22 kwietnia), Poznań (Kino Muza, 14-19 kwietnia). Wybrane filmy można zobaczyć w kwietniu także w Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, w Koninie, Nowym Sączu, Częstochowie, Zamościu i Sosnowcu.

 

Kadr z filmu "High Fantasy".
Kadr z filmu "High Fantasy".

Wśród wybornej selekcji filmów znalazł się m.in. niezwykły film „Ellen” w reż. Daryne Joshua z RepublikiPołudniowej Afryki. Scenariusz powstał na podstawie kontrowersyjneji wzruszającej historii matki, która zabija własnego syna izostaje uniewinniona. Ważnymtytułem z RPA jest również film „High Fantasy” w reż. JennaBass pokazywany podczas ostatniegoBerlinale. Kręcony w konwencji found footage, oryginalny miksczarnej komedii z since-fiction. 

Jednym z zagadnień, na które w tym roku zwracają organizatorzyFestiwalu, jest ekologia. Szczególnie polecamy film dokumentalny„Dzięki za deszcz” w reż. Julia Dahr. Film opowiada o rolniku zKenii, Kisilu, który przez pięć lat przy pomocy kamery dokumentujeswoje zmagania z uprawą trudnej ziemi oraz blok krótkich metraży zkrajów portugalskojęzycznych – Tajemnicza Luzofonia, w którychznalazł się między innymi nasz film „Biżuteria z rybichłusek”. Będzie można go zobaczyć w Krakowie 22 kwietnia o 20:45i w Warszawie 16 kwietnia o 18:30.

 

 

Biżuteria KOKOworld

Ponadto widzów z Krakowa zapraszamy na afryKamerową rozgrzewkę – 14 kwietnia o 17:00 w naszym autorskim sklepie przy ul. Starowiślnejpokażemy kongijski film w reżyserii  AdriaMones i Enric Bach. „Niedzielaw Brazzaville” euforyczny, nakręcony z przymrużeniem oka,dokument udowadniający, że przy odpowiednim usposobieniu nawet wjednym najbiedniejszych krajów na świecie nie trzeba poddawać sięszarości dnia codziennego.

Kadr z filmu "Niedziela w Brazzaville".
Kadr z filmu "Niedziela w Brazzaville".

AfryKamerato „film. Muzyka. Życie”. My dodajemy do tego od siebie także:moda. I 19 kwietnia na 19:00 zapraszamy do krakowskiego Kina PodBaranami na pokaz mody!

 

 

Odzież KOKO

Sztuka filmowa jest uniwersalnym medium, dzięki któremu zdarzenia i idee dotyczące jednych ludzi stają się częścią życia innych. Dlatego warto oglądać filmy z całego świata, my zaś wraz z
AfryKamerą polecamy szczególnie te z Afryki. Dlatego: do zobaczenia na sali kinowej!

Ps. Specjalnie na AfryKamerę wybraliśmy także nasze ulubione produkty z akcentem afrykańskim i stworzyliśmy kolekcję AfryKamera 2018.

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">