DE / EN
KOKO MODA 02.07.2018

Bambus - od cud trawy po KOKOubrania

39/1f/c7a8eb67937cbb747fcb89279677.jpeg

Zapewne wielu z was słyszało o bambusie i jego wszechstronnymzastosowaniu. W naszej najnowszej kolekcji znajdziecie projektyuszyte z bambusowych tkanin i dlatego postanowiliśmy mu sięprzyjrzeć bliżej.

Bambus– cud-roślina

Bambus,a właściwie trawa bambusowa to roślina jakich mało - rośnieszybko i nie wymaga chemikaliów. Do swojego rozwoju wymaga bardzomało wody, minimalizuje emisję CO2 i wytwarza do 35% więcej tlenu niżpodobne rośliny, a nawet może poprawić jakość gleby. To wszystkosprawia, że botanicznie sklasyfikowany jako trawa, a nie drzewo,bambus może być uważany za najbardziej „zrównoważony zasób”świata. Jest to najszybciej rosnąca trawa i może w ciągu zaledwie24 godziny urosnąć o jard lub nawet więcej. Bambus szybko osiągadojrzałość i jest gotowy do zbioru w ciągu około 4 lat odzasiania. Co więcej, nie wymaga ponownego sadzenia, ponieważrozległa sieć korzeni nieustannie kiełkuje nowe pędy. Na świecie rośnie ponad1000 gatunków bambusa. W Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej,Afryce Południowej, Indiach, Azji Wschodniej, Japonii i na północyAustralii można znaleźć dziko rosnące bambusy. Plantacje bambusazajmują około 49 milionów akrów powierzchni świata i biorąc pod uwagę jakwszechstronne ma zastosowanie – od szczoteczek do zębów poprzezmodę po meble, bambus wydaje się po prostu super-rośliną!

Od trawy po... sukienkę

Oile jeśli chodzi o bambus jako roślinę, nie ma nawet cieniawątpliwości, co do jego cudownych „zrównoważonych”właściwości. Natomiast bambus jako tkanina nie jest już tak łatwydo sklasyfikowania. Istnieją dwa sposoby przetwarzania bambusa tak,aby uzyskać z tej rośliny włókna, z których następnie wykonanazostanie tkanina: mechanicznie lub chemicznie. Mechaniczny sposóbpolega na zmiażdżeniu drzewiastych części bambusa, a następniewykorzystaniu naturalnych enzymów po to, aby rozbić je na pulpędrzewną. Kolejnym zaś etapem jest „wyczesanie” naturalnychwłókien i przerobienie ich w przędzę.Zasadniczo jest to ten sam ekologiczny proces, który stosujesię do produkcji tkanin z lnu lub konopi. Tak powstała tkaninanazywana jest czasem bambusowym lnem, ale skala jego produkcji jestmikroskopijna ze względu na jej czaso- i pracochłonność orazkosztowność.

Włóknobambusowe może też być uzyskane za pomocą zabiegów chemicznych i w zależnościod tego jakie substancje chemiczne się stosuje, proces jegopowstawania może być mniej lub bardziej przyjazny środowisku. Naszczęście istnieje możliwość zaadaptowania procesu produkcjichemicznej, aby był ekologiczny, tak jak w przypadku produkcjilyocellu zwanego tenclem. Przyjego produkcji nie stosuje się wybielania, bardzo powszechnego przypowstawaniu wielu tkanin, na przykład bawełny. Dlatego teżlyocellowe produkty nie zawierają chloru. W 2000 Unia Europejskauhonorowała takie procesy nagrodą „technologii zrównoważonegorozwoju”. Tak powstałe tkaniny bambusowe certyfikowane są przedOKEO-tex.  Środowisko jest dla nas priorytetem idlatego sięgneliśmy po taki właśnie certyfikowany bambus, by mieć pewność,że materiał, z jakiego dla Was szyjemy jest przyjazny środowisku.

Wyjątkowewłaściwości tkaniny bambusowej

Tkaninybambusowe podbijają serca i szafy świadomych ekologicznieprojektantów i konsumentów, a powodów dlaczego tak się dziejejest całe mnóstwo!

  • Odzież z bambusa jest w 100% biodegradowalna i może się całkowicie rozłożyć w glebie dzięki mikroorganizmom i światłu słonecznemu. 
  • Gładkai okrągła struktura włókien bambusa sprawia, że odzież z nichuszyta jest miękka, nie drażni nawet wrażliwej skóry i jesthipoalergiczna.
  • Strukturawłókien bambusowych sprawia także, że tkaniny bambusowe sąbardziej oddychające i termoregulujące niż bawełna, konopie,wełna lub tkaniny syntetyczne.
  • Bambusjest bardzo hydroskopijny i odprowadza wodę z ciała 3 do 4 razyszybciej niż bawełna. W ciepłą, wilgotną pogodę bambusoweubrania pomagają utrzymać suchość, chłodzą zapewniając komforti wygodę oraz nie przyklejają się do skóry.
  • Tkanina bambusowa ma naturalny połysk i układa się równie zmysłowo jak jedwab, ale jest tańsza i trwalsza.
  • Bambusjako roślina ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.Naukowcy nie są zgodni, na ile te wyjątkowe właściwości zostajązachowane w przypadku tkanin bambusowych, ale pewne jest, iż niesprzyjają rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów, przez co odzież z bambusa jest bardziej higieniczna i dłużej zachowujeładnych zapach.
  • Ubraniabambusowe są łatwe w utrzymaniu – można je prać w pralce ipotraktować suszarką.
  • Odzieżz bambusa mniej się gniecie niż ta wykonana z bawełny, ale jeśliwymaga prasowania, to może być prasowana w niższej temperaturzeniż bawełna.
  • Włóknabambusowe pochłaniają barwniki szybciej i dokładniej niż bawełna,a nawet modal czy wiskoza i dlatego kolory bambusowych ubrań sąbardziej intensywne.

 

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">