Zapewne wielu z was słyszało o bambusie i jego wszechstronnymzastosowaniu. W naszej najnowszej kolekcji znajdziecie projektyuszyte z bambusowych tkanin i dlatego postanowiliśmy mu sięprzyjrzeć bliżej.
Bambus– cud-roślina
Bambus,a właściwie trawa bambusowa to roślina jakich mało - rośnieszybko i nie wymaga chemikaliów. Do swojego rozwoju wymaga bardzomało wody, minimalizuje emisję CO2 i wytwarza do 35% więcej tlenu niżpodobne rośliny, a nawet może poprawić jakość gleby. To wszystkosprawia, że botanicznie sklasyfikowany jako trawa, a nie drzewo,bambus może być uważany za najbardziej „zrównoważony zasób”świata. Jest to najszybciej rosnąca trawa i może w ciągu zaledwie24 godziny urosnąć o jard lub nawet więcej. Bambus szybko osiągadojrzałość i jest gotowy do zbioru w ciągu około 4 lat odzasiania. Co więcej, nie wymaga ponownego sadzenia, ponieważrozległa sieć korzeni nieustannie kiełkuje nowe pędy. Na świecie rośnie ponad1000 gatunków bambusa. W Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej,Afryce Południowej, Indiach, Azji Wschodniej, Japonii i na północyAustralii można znaleźć dziko rosnące bambusy. Plantacje bambusazajmują około 49 milionów akrów powierzchni świata i biorąc pod uwagę jakwszechstronne ma zastosowanie – od szczoteczek do zębów poprzezmodę po meble, bambus wydaje się po prostu super-rośliną!
Od trawy po... sukienkę
Oile jeśli chodzi o bambus jako roślinę, nie ma nawet cieniawątpliwości, co do jego cudownych „zrównoważonych”właściwości. Natomiast bambus jako tkanina nie jest już tak łatwydo sklasyfikowania. Istnieją dwa sposoby przetwarzania bambusa tak,aby uzyskać z tej rośliny włókna, z których następnie wykonanazostanie tkanina: mechanicznie lub chemicznie. Mechaniczny sposóbpolega na zmiażdżeniu drzewiastych części bambusa, a następniewykorzystaniu naturalnych enzymów po to, aby rozbić je na pulpędrzewną. Kolejnym zaś etapem jest „wyczesanie” naturalnychwłókien i przerobienie ich w przędzę.Zasadniczo jest to ten sam ekologiczny proces, który stosujesię do produkcji tkanin z lnu lub konopi. Tak powstała tkaninanazywana jest czasem bambusowym lnem, ale skala jego produkcji jestmikroskopijna ze względu na jej czaso- i pracochłonność orazkosztowność.
Włóknobambusowe może też być uzyskane za pomocą zabiegów chemicznych i w zależnościod tego jakie substancje chemiczne się stosuje, proces jegopowstawania może być mniej lub bardziej przyjazny środowisku. Naszczęście istnieje możliwość zaadaptowania procesu produkcjichemicznej, aby był ekologiczny, tak jak w przypadku produkcjilyocellu zwanego tenclem. Przyjego produkcji nie stosuje się wybielania, bardzo powszechnego przypowstawaniu wielu tkanin, na przykład bawełny. Dlatego teżlyocellowe produkty nie zawierają chloru. W 2000 Unia Europejskauhonorowała takie procesy nagrodą „technologii zrównoważonegorozwoju”. Tak powstałe tkaniny bambusowe certyfikowane są przedOKEO-tex. Środowisko jest dla nas priorytetem idlatego sięgneliśmy po taki właśnie certyfikowany bambus, by mieć pewność,że materiał, z jakiego dla Was szyjemy jest przyjazny środowisku.
Wyjątkowewłaściwości tkaniny bambusowej
Tkaninybambusowe podbijają serca i szafy świadomych ekologicznieprojektantów i konsumentów, a powodów dlaczego tak się dziejejest całe mnóstwo!
zrównoważona produkcja
Odpowiedzialne materiały
Ekowysyłka
14 dni na zwrot