DE / EN
KOKO TRAVEL 28.07.2017

Batik Indonesia - nowy motyw Rangrang

be/ae/16b2ae598503e84bd470c769c07a.jpeg

 

To Indonezja jest jednym z tych miejsc, w których metoda farbowania tkanin zwanych "batik" mają najdłuższej tradycję, która po dziś dzień obecna jest w kulturze Indonezyjczyków. Batiki są nie tylko powszechnie używanymi elementami dekoracyjnymi, ale przede wszystkim podstawą indonezyjskiej mody - zarówno tej codziennej, jak i odświętnej. Podczas naszej podróży po Indonezji oczu nie mogłyśmy oderwać od eleganckich starszych panów w batikowych koszulach, jak i dzieciaków, które w batikowych mundurkach z plecakami pędziły do szkoły.

Nasza przygoda z indonezyjskimi batikami nie zakończyła się  po powrocie do Polski. Wręcz przeciwnie! Trwa dzięki nawiązanemu kontaktowi  z naszym rękodzielnikiem Kisharrym! Właśnie odebrałyśmy paczkę od niego, a w niej znane Wam już batiki  motywem Kawung, wykonywane metodą "cap" - stemplowania, a także absolutna nowość w batikowej rodzinie KOKO - batik Rangrang. Popularny na wyspie Bali motyw Rangrang jest charakterystycznym zygzakiem, nawiązującym do długoletnich tradycji tkackich na wyspie. 

Rangrang jest wyjątkowym batikiem, powstaje powiem w wyniku połączenia dwóch tradycyjnych metod - cap (stemplowanie woskiem) i tulis (pisanie woskiem). Za każdym razem zabarwieniu ulega jedynie fragment niepokryty woskiem! Najpierw na surowy materiał pieczątką nakładany jest wosk, aby zabezpieczyć wybrany fragment materiału przed farbowaniem. Następnie materiał poddany jest pierwszemu etapowi barwienia, po czym ponownie na materiał zostaje naniesiony wosk, tym razem ręcznie, za pomocą pisaka "canting", dzięki czemu może powstać każdy wzór - wszystko zależy od wyobraźni i umiejętności artysty! Tak zabezpieczony woskiem materiał barwiony jest dominującym kolorem - w przypadku motywy Rangrang jest to kolor czarny, a następnie barwnikiem"sogan" o brązowo-żółtym odcieniu uzyskiwanym z drzewa o bajecznej nazwie Peltoforum oskrzydlone (peltophorum pterocarpum) . Sogan kolor jest znakiem rozpoznawczym dla jawajskich batików. Tak uzyskane kolory są następnie utrwalane i poddane ostatniemu zabiegowi "lorod", polegającemu na "zdjęciu" wosku z tkaniny. Uzyskanie motywu Rangrang jest bardzo pracochłonne, ale efekt jest wart wysiłku! Zgadniecie, co dla Was z niego uszyjemy?

 

Batik w KOKOworld
Pisanie woskiem

 

Rękodzielnik KOKOworld
Rękodzielnicy KOKOworld

 

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">