DE / EN
KOKO INSIDE OUT 15.02.2018

Co to jest? Etyczna moda

dd/4e/cc21b6dc8efb2e6b547c4b3f5866.jpeg

Etyczna moda to wielowymiarowe pojęcie, w którym zawiera się wiele aspektów związanych z moda, takich jak warunki pracy, fair trade, zrównoważona gospodarka, ochrona zwierząt i dbałość o środowisko naturalne. Dotyczy ona mody na każdym etapie jej powstawania – od projektowania, szycia posprzedaż, tak hurtową, jak i detaliczną.

 

Szwalnia Patryka i Edytki z pod Krakowa
Rodzinna szwalnia Patryka i Edytki pod Krakowem. Tu powstaje większość ubrań KOKOworld.

W dzisiejszym, zglobalizowanym świecie, kiedy to łańcuchy dostaw polatają całą kulę ziemską i sieć powiązań między sprzedawcą, producentem i kupującym nie mają żadnych granic geograficznych, zagadnienie etycznej mody zdaje sięmieć znaczenie tak ważne, jak nigdy dotąd. Dziś bowiem to, co kupujemy może bez trudu być wykonane tysiące kilometrów od nas,tam gdzie siła robocza jest tańsza. Zresztą nie zawsze muszą tobyć tysiące kilometrów. Podobnie jak uprzemysłowione, szkodliwedla środowiska metody produkcji. Wszystko po to, by ciąć koszty, dzięki czemu cena na metce jest niska i przystępna dla większejrzeczy konsumentów. By jeszcze więcej ludzi kupowało jeszcze więcej. Ale niska cena najczęściej oznacza ukryte koszty, te niematerialne, które ktoś, gdzieś musiał ponieść.

 

Abu - rękodzielnik KOKOworld z Senegalu
Abu - rękodzielnik KOKOworld z Senegalu.

Etyczna moda, to moda która mówizdecydowane i stanowcze nie:

  • Wyzyskowi

Globalizacja oznacza, że produkty lubich części składowe mogą być produkowane w dowolnym miejscu na ziemi, a zwłaszcza tam, gdzie jest tania siła robocza. Jedną stroną tej monety jest to, że koszt produkcji jest niższy, ale drugą jej stroną jest niegodne traktowanie pracownika, nienależyte wynagrodzenie i zamach na inne jego prawa pracownicze, a nierzadko także prawa człowieka i zdrowie.

  • Pracy dzieci

Moda to matematyka. I rachunek jest prosty: niska cena oznacza niską płacę dla tych, którzy brali udział w produkcji danego produktu. Najłatwiej wykorzystuje się osoby słabsze, które nie mogą lub nie umieją walczyć o swoje prawa, nierzadko są nimi dzieci.

  • Nieszanowaniu środowiska

Moda to także proces. Potrzeba czasu i środków na jego powstanie. Niska cena, oznacza często pójście naskróty, by szybciej i taniej wyprodukować dany ciuch. Taki mini etycznymi skrótami jest używanie chemikaliów i innych praktyk szkodliwych dla środowiska. Wiedzieliście, że Morze Aralskie wAzji skurczyło się już o 15% z powodu nadmiernego wykorzystaniajej do produkcji i farbowania bawełny?

  • Narażaniu zdrowia

Szkodliwe substancje chemiczne, które najczęściej są używane do produkcji szybkiej i taniej mody nietylko kończą w naszych rzekach czy organizmach osób, które brały udział w ich produkcji. Kończą także na nas, na naszejskórze. Najpopularniejszymi szkodliwymi substancjami są: nikiel, ołów, formaldehyd.

  • Łamaniu praw zwierząt

Jeszcze do niedawna futro było nietylko oznaką dbałości o modę, ale także nadawało statusu i prestiżu. Etyczne zachowania dotyczą nie tylko ludzi, ale także flory, jak i fauny a za takie na pewno nie można uznać pozyskiwanie futer zwierząt. Zmieniając modę, zmieniamy świat!

Etycznie, czyli jak?

Etyczna moda ma wiele wymiarów.

Tak dla etycznej mody może powiedzieć na wiele sposobów – wybierając produkty sprawiedliwego handlu wytworzone przez kooperatywy, czy wykonane w duchu recyklingu, co sprzyja zmniejszeniu ilości odpadków.

Tak dla etycznej mody to takżepatrzenie na metki i zwracanie uwagi na pochodzenie i materiał, ajakiego wykonany jest ciuch, do którego zaświeciły nam się oczy i nauczenie ich, aby świeciły nam się na przykład na widok bawełny organicznej.

Tak dla etycznej mody to pytanie – gdzie, skąd i jak. Pytanie sprzedawców, szukanie na stronach. Dzięki temu nie tylko wiemy więcej o tym, co nosimy ale i nadajemy tym przedmiotom wartość. Bo czyż nie fajnie wiedzieć, że kopertówkę, którą trzyma się w ręce na służbowej imprezie zrobiła Mircia z Mindelo, na wyspie S.Vicente na Cabo Verde? Zwłaszcza, że jest się jedną z niewielu posiadaczek tego samego egzemplarza?

 

Agata, założycielka KOKOworld i Mircia, rękodzielniczka z Cabo Verde.
Agata, założycielka KOKOworld i Mircia, rękodzielniczka z Cabo Verde.

Tak dla etycznej mody to patrzenie namarkę „z lotu ptaka” - czy jej zasady są spójne? Czy„etycznie” wbite jest w matrycę i jej serce, czy może to tylkochwilowy chwyt marketingowy? Eksperci przestrzegają przed tak zwanym „Green washing” - marketingowymi zabiegami, które mająsprawiać, że dana marka jest eko i etyczna, co nie do końca przekłada się na faktyczne jej postępowanie.


Warsztat Eduardo w Kolumbii. To stąd pochodzą kolorowe naszyjniki KOKOworld - Kolumbia.

Moda to tak naprawdę wynalazek nowejery. Tworzymy ją wszyscy – projektujący, produkujący, kupujący. Dlatego tak niezwykle istotne jest, na co się zgadzamy i, w ślad zatym, jak manifestujemy nasze przekonania. Bo świat tworzą izmieniają czyny, nie opinie – zarówno te etyczne, jak i nieetyczne.

Po której stronie barykady staniesz Ty?

Źródło informacji o Morzu Aralskim i szkodliwych substancjach używanych w modzie: Greenpeace i Ethical Fashion Forum

 

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">