DE / EN
KOKO SUPPORT 11.12.2017

Co to jest Slow Fashion?

88/0c/7af3edc841c55aebbeacc4ce6c02.jpeg

Wierzymy, że to co ważne, powstaje z pasji. Wierzymy, że to co cenne, wymaga zaangażowania, poświecenia i czasu. Dlatego jesteśmy wielkimi zwolennikami wszystkiego co slow, także w modzie.

„Slow” z językaa ngielskiego oznacza „powolny” i od jakiegoś czasu dość dobrze zaadaptowało się w języku polskim. Usłyszymy o „slow food” w aspekcie kuchni i zdrowego odżywiania się. Usłyszymy też o „slow travelling” wrozumieniu powolnego, nieśpiesznego podróżowania, eksplorowaniamiejsc zamiast „zaliczania” atrakcji. I w końcu usłyszymy teżo „slow fashion” w branży modowej, ale czy moda może być„nieśpieszna”? Jak najbardziej tak! I nie mamy tu bynajmniej na myślipowolnego ubierania się, bo przecież każdemu z nas zdarzało sięchoć raz zaspać i szybko wrzucić na siebie cokolwiek mieliśmy podręką, prawda?

 

Odpowiedzialne materiały KOKOworldW ruchu „slow” chodzi bowiem nie tyle o prędkość, co o wizję współczesnego świata, która dba o środowisko, docenia pracę ludzkich rąk i odrzuca to co „jednorazowe”. Slow to świadomość, to świadome podejmowanie decyzji, przede wszystkim tych konsumpcyjnych. To zwracanie uwagi na to co, ile i gdzie kupujemy. Czy stawiam na ilość, czy na jakość? Jaki wpływ może mieć moja decyzja na środowisko lub na innych ludzi? Czy popieram ideę, za którą stoi to cokupuję? I choc możemy pomyśleć że to kropla w morzu, alepamiętajmy, że to kropla drąży skałę!

Ponadto my, jako markamodowa rozumiemy „slow fashion” także jako odpowiedzialnewybieranie materiałów, z jakich szyjemy. To dbałość, o wysokiej jakości materiały, nawet jeśli ich zalezienie kosztowało nas kilka miesięcy poszukiwań. Dlatego zawsze kiedy to możliwe staramy się stawiać na przykład na organiczną bawełnę. To także projektowanie z myślą o ekologii i o środowisku. Stąd wielenaszych produktów powstaje w duchu recyklingu – na przykład nerkiczy też zabawki ze ścinek batikowych, a nawet... ubrania zprzetworzonych plastikowych butelek, które już za chwilę będą dostępne.

 

Ubrania KOKOworldSlow dla nas to także zaangażowanie w proces projektowania i akurat tutaj oprócz świadomości, która jest najistotniejsza, czasem wkrada się także komponent czasu i „slow” może rzeczywiście oznaczać „slow”. Niezależnie czy to sukienka z polskiej z wiskozy czy spódniczka z indonezyjskiego batiku staramy się dopracować ją do najmniejszego szczegółu. Zwłaszcza, że u nas bardzo często diabełek tkwi wszczegółach. 

Dlatego czasem odkrywamy rąbka tajemnicy i zdarza się, że nasz projekt ujrzy światłodzienne na długo zanim będzie dostępny w sprzedaży. Zdarza się,że pytacie nas „czy ta bluzka, która jest razem na zdjęciu z tą spódniczką będzie dostępna?” A my w tym samym czasie dopracowujemy jej szczegóły, pochylamy się nad modelem, szyjemy i poprawiamy, aby mieć pewność, że ten produkt, który trafi w Twoje ręce, będzie idealny.

 

Serca z batiku KOKOworld 

Slow dla nas oznacza także odpowiedzialne wybieranie współpracowników i szacunek dlamich pracy. Większość naszych projektów powstaje w małej, rodzinnej szwalni Patryka i Edytki w Wieliczce. Nie szyjemy w wielkich, korporacyjnych szwalniach. Wiele elementów naszych produktów, jak batikowe serduszka w kolekcji Be My Valentineprzyszywanych jest ręcznie. Praca zaś na przykład nad jedną sukienką Addis Abeba to ponad 2 godziny! Każdą szwaczkę znamy zimienia i nazwiska i nie raz plotkujemy z nią przy herbacie podczaswizyty w szwalni, która z racji swoich rozmiarów ma teżograniczone moce przerobowe. Co sprawia, że nie zawsze naszesukienki, bluzki czy spodnie są dostępne od ręki. Zwłaszcza, gdy popularność danego produktu nas zaskoczy!

 

 

Agata Kurek założycielka KOKOworld z rękodzielniczą MirciąSlow to dla nas także współpraca z rękodzielnikami z Polski i całego świata. Dzięki temu mamy dla Was manualnie wykonywane przez Magdę z Jagłowic poszewki na poduszki czy ręcznie wykonywana przez Ronise z Wysp Zielonego Przylądka biżuteria z rybich łusek. Wszystkie te produkty wymagają czasu. Ale za to mamy pewność, że to, co możemy dzięki temu Wam zaoferować jest wynikiem pracy ludzkich rąk, pracy z pasją. A do tego w pewnym sensie zawsze niepowtarzalne.

 

A ponadto, choć jużnie w kontekście modowym staramy się na wskroś promować smakowanie życia w każdym jego aspekcie. Dlatego w naszym autorskim krakowskim sklepie stworzyliśmy kącik kawowy. Niezależnie czy podczas zakupów czy nie, zapraszamy by do niego zajrzeć i choć na chwilkę usiąść i przy filiżance kawy Fair Trade uciec od zgiełku miasta.  

 

 

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">