DE / EN
KOKO TRAVEL 02.02.2018

KOKOworld w Brazylii: KOKOszki na Złotym Szlaku

36/fc/bc74e49bd83abb29dd6802eccbc8.jpeg

Wprawdzie początki KOKOworld związane są z Afryką, ale pomysł na firmę zaczął kiełkować kilka lat temu w Ameryce Południowej, a dokładnie w Peru, gdzie KOKOszki Agata i Emilia poznały się na projekcie wolontariackim. Notabene projekcie filmowym, a jak wiecie KOKOworld kręcić lubi! Dlatego kiedy pojawiła się okazja powrotu na ten wyjątkowy kontynent, nie było wątpliwości. I tak na początku stycznia 2018 trzyosobowa KOKOekipa wylądowała w Rio de Janeiro. Wiecie już jak KOKOszki prywatnie wspominają ten wyjazd, ale głównym jego celem było poszukiwanie nowych materiałów i rękodzielników. Poczytajcie jak poszła nam ta część podróży!

 

Podróżuj z KOKOworldRozmiary i różnorodność kulturowa Brazylii przyprawia o zawrót głowy i zapewne zabrakłoby lat, aby poznać wszystko to, co ma do zaoferowania. Na pierwszą, i na pewno nie ostatnią, podróżą w te strony KOKOszki wybrały Rio de Janeiro, także dlatego, że w 2016 uzyskało ono tytuł pierwszej latynoamerykańskiej stolicy sprawiedliwego handlu, będąc zarazem drugim miastem w całej Ameryce Południowej uhonorowanym tym tytułem.


Prawdą jest, że zwłaszcza w podróży lubimy działać spontanicznie i nieraz przekonałyśmy się, że pozostawienie przestrzeni dla „dzieła przypadku” przynosi często pozytywnie zaskakujący przebieg wypadków. Jednak jeśli chodzi o poszukiwanie nowych materiałów i rękodzielników wiemy też, jak ważne jest odrobienie pracy domowej i przygotowanie się przed wyjazdem. Choć jak się okazało, Rio i jego okolice nie byłym łatwym terenem do poszukiwania, zwłaszcza w kontekście sprawiedliwego handlu.Brazylia jest jednym ze światowych liderów eksportu kawy i zapewne jeśli chodzi o ideę fair trade to w pierwszej kolejności kojarzona byłaby i jest z kawą właśnie. Zresztą kawa jest w historii światowego fair trade`u jednym z pierwszych certyfikowanych produktów. I Rio de Janeiro uzyskało status Miasta Sprawiedliwego Handlu - “Cidade do Comércio Justo e Solidário” w 2016 roku i jako takie stara się promować konsumpcję produktów zdrowych i produkowanych w duchu fair trade. Organizuje zatem Organiczne Targi i pracuje nad Trasą Ekonomii Społecznej, ale póki co te działania skupiają się głównie w obszarze żywności. Zdaje się zatem, że w szczególności jeśli chodzi o tkaniny, to jest to jeszcze bardzo świeży temat. Co więcej, od WFTO Brasil dowiedzieliśmy się, że nie ma jeszcze żadnego producenta tkanin, który posiadałby certyfikat.

 

Agata Kurek założycielka KOKOworld

 


A potencjał jest duży, bo oprócz kawy w Brazylii uprawia się także bawełnę, która plasuje ten kraj także w czołówce jej eksporterów w skali światowej. Położony na wschodzie Brazylii region Minas Gerais od zawsze grał ważną rolę w gospodarce kraju - w przeszłości za sprawą złota, później także za sprawą włókiennictwa Z tym większym smutkiem przyjęłyśmy wiadomość, że większość firm włókienniczych w rejonie po prostu upadła. Nie udźwignęli konkurencyjnych cen Chin. Tym bardziej widzimy jak ważne jest wspieranie mniejszych, lokalnych przedsiębiorstw, niezależnie czy certyfikowanych czy nie. I to właśnie z jednego z takich miejsc, a dokładnie z miejscowości Cataguases pochodzą tkaniny z unikatowymi wzorami, jakie dla Was przywiozłyśmy. To właśnie tam są tkane z brazylijskiej bawełny i tam też nadrukowywane są na nich kolorowe wzory! Mamy nadzieję, że Wam się spodobają! Zwłaszcza, że tekstylia to domena Cataguases, która rozsławia miasto na całą Brazylię. 

 

KOKO travel

 

Podczas naszej wizyty w Rio de Janeiro miałyśmy też okazję odwiedzić jedną z najstarszych firm z tkaninami – Casa Pinto, którzy działają już od 1939 roku. Dziś wprawdzie w ich ofercie można znaleźć wiele materiałów z importu, ale nie braknie też lokalnej, brazylijskiej bawełny! Z ciekawością odkryłyśmy także Złot Szlak (Caminho do Ouro), który wybudowany na przełomie XVII i XIX wieku przez niewolników i łączył kopalnie złota w Minas Gerais z Rio de Janeiro i Paraty. 

Dziś Caminho to przepiękny szlak trekkingowy, poprzeplatany warsztatami rękodzielników. W okolicach Paraty spotkałyśmy głównie warsztaty z ceramiką, choć także nie tylko! To na nim spotkałyśmy sympatyczną ekipę z atelier Artuso, którzy w swojej sztuce recyklingują co się da, a w szczególności.....szkło! Ponadto w tej okolicy szlak dodatkowo urozmaicony jest wieloma wodospadami i magicznymi miejscami w rzece.

 

To wszystko sprawiło, że tylko nabrałyśmy apetytu na Brazylię i z przyjemnością jeszcze nieraz do niej wrócimy, aby odkrywać jej bogactwo. I oczywiście na pewno coś dla Was przywieziemy! 

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">