DE / EN
04.02.2019

Odkryj Polskę z KOKOworld: Karkonosze i Góry Izerskie

78/04/c2ca07850ec75aeac94d4888b667.jpeg

Zima, ach zima! Niezależnie od tego czy ją lubicie czy nie, kiedy otuli się w biały puch, nie sposób się nią nie zachwycić! Zwłaszcza w takich okolicznościach przyrody, do których tym razem zabrała nas Kasia Suśniak w ramach kolejnej podróży "Odkryj Polskę z KOKOworld".

 

Zima w górach w tym roku wyjątkowo dopisuje. Mimo, że w większych miastach całej polski śnieg jednego dnia jest, a drugiego dnia go nie ma, to jednak wszyscy fani zimowego szaleństwa znajdą na mapie Polski wiele miejsc z idealnymi warunkami śniegowymi. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, z dala od zgiełku miast jest zimą jeszcze ważniejsze, ze względu na zanieczyszczenie miejskiego powietrza. Zatem jeśli tylko możecie sobie pozwolić na skorzystanie z ferii zimowych, szukanie odpoczynku kilkaset metrów ponad poziomem smogu jest dobrym pomysłem. 

Poznaj Polskę z KOKOworld

My w poszukiwaniu prawdziwej zimy udaliśmy się w rejon Karkonoszy i Gór Izerskich. Góry te są jednymi z bogatszych w minerały obszarów europejskich. W średniowieczu jednymi z pierwszych, którzy zapuszczali się głębiej w te rejony, oprócz wędrowców czy myśliwych, byli poszukiwacze skarbów, kamieni i minerałów szlachetnych. Od tamtych czasów rejon ten jednak znacznie się rozwinął i oferuje odwiedzającym wiele zróżnicowanych atrakcji. My swój wyjazd podzieliliśmy tak, aby był czas zarówno na zimowe szaleństwa, odpoczynek, jak i spacery po lesie, zatem pełni przekonania możemy powiedzieć: każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. 

KOKO moda

Góry Izerskie i położone w nich Jakuszyce uznawane są za stolicę polskiego narciarstwa biegowego. Na miejscu znajduje się wszystko co potrzebne do rozpoczęcia swojej przygody z tym sportem – sklepy i wypożyczalnie sprzętu, a także instruktorzy którzy pomogą w stawianiu pierwszych kroków. Moim zdaniem jednak, każdy w miarę sprawny człowiek poradzi sobie z nauką na własną rękę, jeśli tylko wybierze odpowiednią trasę. A tras tutaj co niemiara! Sam Ośrodek Narciarstwa Biegowego „Jakuszyce” oferuje około 100 km tras biegowych o różnym stopniu trudności. O wszechstronności tej dyscypliny może świadczyć także przekrój spotkanych na szlakach narciarzy. W ciągu dwóch dni spędzonych w tej okolicy spotkaliśmy przedstawicieli reprezentujących chyba wszystkie pokolenia, od 5 do 70+ lat. Dla jednych jest to wymagający, intensywny trening, dla innych to po prostu zimowy spacer po okolicy. Zatem niezależnie od poziomu zaawansowania, warto spróbować.

Poznaj Karkonosze z KOKOworld

W Karkonosze mogą zawitać natomiast fani nart zjazdowych, snowboardu oraz wędrówek pieszych. Dwa największe kompleksy narciarskie po polskiej stronie Karkonoszy znajdują się w Szklarskiej Porębie i w Karpaczu. Nie są to ośrodki należące do największych w Polsce, jednak docenią to wszyscy, którzy nie przepadają za tłokiem na trasach i długimi kolejkami do wyciągów. Bardzo rozbudowana jest także sieć szlaków pieszych. Licznie występujące schroniska górskie umożliwiają kilkudniowe wycieczki dla tych bardziej wprawionych piechurów. Osobom nie przepadającym za sportami zimowymi możemy polecić wjechanie kolejką krzesełkową np. na Szrenicę i podziwianie rozległej panoramy, a następnie mniej wymagającą wędrówkę w dół. Duża ilość śniegu pozwala także na dziecięcą radość z jazdy na sankach lub jabłuszkach. Pamiętajcie jedynie o dwóch rzeczach: aby nie jeździć po trasach przygotowanych dla narciarzy, a także o tym, że nie jest to forma zabawy przeznaczona tylko dla dzieci ;) 

KOKO travel

A jeśli nie macie sportowej odzieży, kondycji lub ochoty na tego typu aktywności, z całego serca polecamy spacer po lesie! Czy jest coś piękniejszego zimą niż zaśnieżone choinki, błękit nieba i mroźne, świeże powietrze? Wystarczą ciepłe buty, czapka i szalik, aby doświadczyć najprawdziwszej ciszy. Kiedy ostatnio słyszałyście mróz skrzypiący pod podeszwami? Cieszyłyście się z bezszelestnie opadających płatków śniegu? Mrużyłyście oczy od od rażącego blasku śniegu? To wszystko możemy mieć za darmo, czasem wystarczy tylko wyjść z domu. 

Brnąc powoli przez zaspy, odkrył z przyjemnością, że spośród wszystkich sposobów odzyskania spokoju ducha, jakich ostatnio poszukiwał, bezszelestnie padający śnieg jest najelegantszy i najskuteczniejszy.” - Mark Helprin

Dla mnie nie ma nic piękniejszego zimą, niż cisza w górach podczas zachodu słońca. A Ty? Czego szukasz tej zimy? 

Odkryj Polskę z KOKOworld!

Z ciepłymi pozdrowieniami,

Kasia

KOKO made in Poland
KOKO travel

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">