DE / EN
KOKO MODA 28.02.2017

Poznaj historię wzoru SUMBA

ee/5a/6d7e0dbf512dbb6c9e1c4d6a2a1e.jpeg

Ikat to wyjątkowa technika barwienia materiałów, która polega na odpowiednim zabezpieczaniu nitek przędzy w taki sposób, aby zabarwieniu uległy tylko wybrane jej partie. 

Rękodzielnicy KOKOworld

Słowo Ikat pochodzi z języka bahasa indonesia i oznacza między innymi “wiązać” oraz “węzeł”. Technika ta bowiem polega właśnie na “zawiązywaniu” supłów na pojedyncze nici osnowy lub wątku tak, aby zabezpieczyć wybrany fragment przed zabarwieniem. Tak przygotowane nici podlegają następnie procesowi barwienia i suszenia. Proces ten może być powtarzany wiele razy, aby stworzyć skomplikowane, wielobarwne wzory. Po zakończeniu barwienia węzły zostaną usunięte, a miejsca które zakrywały utworzą wzór. Ponieważ technice tej poddana została jedynie osnowa lub wątek, po zakończeniu tkania wzór nadal będzie widoczny. Istnieje także technika zwana “double ikat”, w której procesowi barwienia poddana zostaje zarówno osnowa, jak i wątek. Wzoru tworzone metodą ikat charakteryzującej się specyficznym barwieniem, które sprawia że wzór jest nieco rozmyty. “Rozmazanie” motywu jest elementem charakterystycznym tej metody i jest proporcjonalne do wielkości węzłów, jak i zręczności rękodzielnika.

Podczas jednej z podróży miałam okazję odwiedzić indonezyjską wyspę Sumbę, na której ta metoda barwienia jest wyjątkowo popularna. Dość częsty obrazkiem podczas podróży po tej wyspie były oparte o domostwa konstrukcje, na której suszyły się nici przygotowane metodą ikat. 

W naszej nowej kolekcji znajdziecie kilka produktów ze wstawkami z materiału inspirowanego metodą ikat. Kliknij!

 

Zobacz produkty ze wzorem SUMBA:

Ubrania KOKOworld
Zobacz szczegóły
Spodnie Sumba
229.00 zł
Zobacz szczegóły
Torba Shopper KOKOworld
Zobacz szczegóły
KOKO made in Poland
Zobacz szczegóły
Sukienki KOKOworld
Zobacz szczegóły
Bluzy KOKOworld
Zobacz szczegóły

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">