DE / EN
KOKO MODA 28.04.2019

Fashion Revolution Week 2019

18/ff/7c3e878b28caa645d2c1696ae9a4.jpeg

Dzień 24 kwietnia 2013 wstrząsnął nie tylko światem mody. Tego dnia pod gruzami fabryki w Rana Plaza w Szabharze, zginęło ponad 1000 osób. Tragedia ta dała początek międzynarodowemu ruchowi Fashion Revolution, którego celem jest uczcić pamięć ofiar i domagać się od marek odzieżowych poprawy sytuacji pracowników. Fashion Revolution domaga się zmian nie tylko od producentów i marek modywych, ale także zachęca każdego z nas do podjęcia działania. A tą akcją może być na przykład pytanie marek #whomademyclothes i domaganie się większej przejrzystości w łańcuchu dostaw w branży odzieżowej.

Nie jest tajemnicą, że miejsc takich jak Rana Plaza jest wiele, w różnych częściach świata. Do tej tragedii nie doszło za sprawą jednej decyzji, jednej akcji. Była efektem kierunku, jaki obrał przemysł modowy. I w najbrutalniejszy z możliwych sposobów pokazała do czego doprowadza wyzysk pracowników w branży modowej. I abyśmy o tym nigdy nie zapomnieli, a także podjęli działanie, przypomina nam co roku Fashion Revolution Week.

Nie przypadkiem dlatego jedną z najbardziej wyjątkowych dla nas chwil akcji Jeans for a better world, aukcję jeansowych produktów, zorganizowaliśmy właśnie w tygodniu Fashion Revolution - 24 kwietnia. Każdy moment tej akcji jest dla nas ważny, każda wysłana przez Was para jeansów, każdy zakupiony przez Was produkt. Ale ten moment, kiedy po wielu miesiącach zbiórki starych, niepotrzebnych jeansów i długim czasie pracy produkcyjnej nad stworzeniem zupełnie nowych produktów, nadeszła wreszcie upragniona chwila i mogliśmy się z Wami osobiście podzielić efektem naszej pracy, to po prostu czysta magia. Zwłaszcza, że całkowity dochód zebrany podczas wydarzenia zostanie przeznaczony na ufundowanie edukacji szkolnej uczennicom szkół średnich na Wyspach Zielonego Przylądka, a konkretniej ze szkoły im. José Augusto Pinto w Mindelo, na wyspie São Vicente i szkoły im. Januário Leite w Eito na wyspie Santo Antão. Co więcej, do akcji można się nadal włączać przez zakupy on-line. Wiele jeansowych produktów jeszcze na Was czeka!

I każdego dnia możemy zmieniać świat. Naszymi decyzjami, a nawet pytaniami. Każda zmiana zaczyna się od nas. I nie dajmy się zwieść obawom, że nasz głos czy drobny gest nic nie znaczą. Jest zupełnie odwrotnie! Tak jak tragedia w Rana Plaza była efektem wielu decyzji i akcji, tak i właśnie nasze działania mogą wpłynąć na poprawę tę sytuacji. Dlatego zachęcamy, by nie tylko w tym tygodniu, ale przez cały rok, pytać marki o warunki pracy w fabrykach, o pochodzenie materiałów, a przy okazji wybieranie takich, które nie szkodzą środowisku, ani pracującym przy nich ludziom.

"Nawet najwspanialsze ubranie nie ma w sobie nic z piękna, jeśli przyczynia się do głodu i nieszczęścia." 

// Mahatma Gandhi //

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">