DE / EN
KOKO MODA 29.03.2019

Technika zdobienia tkanin metodą ręcznego pieczątkowania!

f7/df/a226ae37f692336cb18016d1de75.jpeg

 

Jak wiecie w KOKOworld wychodzenie poza utarte ramy to już codzienność. Zawsze lubiliśmy stawiać sobie wyzwania, podejmować się zupełnie nowych rzeczy, bo to prowadzi do przełamywania własnych granic. Wypracowujemy sobie tym samym zdrowe nawyki, które warto wprowadzać w swoje życie. 

Często chcielibyśmy być doskonali w wielu rzeczach, jeśli coś nam się nie udaje, szybko przerzucamy się na coś innego, zgadzacie się ? A tak naprawdę sukces osiągniemy dzięki cierpliwej, i często żmudnej pracy. Droga do celu może być niekoniecznie prosta i przyjemna, ale jej pokonanie może nam się bardzo opłacić.

No dobrze, a więc przejdźmy do sedna... Co tym razem dla Was wymyśliliśmy? :)
Szukając sposobu na zdobienie naszych ubrań, chcieliśmy odejść od odgórnych norm i… wprowadzić coś zupełnie nowego, coś czego jeszcze u nas nie było.
Tym razem nasza ekipa projektowa stanęła w obliczu nowego wyzwania, które wymagało przede wszystkim czasu, skupienia i niezwykłej staranności! Naszą pamiecią musieliśmy sięgnąć wstecz, aż do Indii, XII wieku. Miejscem wynalezienia bezpośredniego druku na tkaninie jest prawdopodobnie właśnie ten kraj. To tam dekorowanie tkanin za pomocą drewnianych pieczęci sięga XII wieku. W Polsce pierwsze manufaktury powstały w II połowie XVIII, za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego.  W tym samym okresie przemysł tekstylny zrodził się od stempli z ziemniaka do wielkich fabryk w Łodzi.

Metoda ręcznego pieczątkowania


Ta tradycja przetrwała w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego.
Dlatego, po raz pierwszy w naszej nadchodzącej wiosennej kolekcji Spring Summer 2019 Chapter I, zobaczycie projekty, które stworzyliśmy wykorzystując technikę zdobienia tkanin za pomocą ręcznego pieczątkowania! Metoda polega na odbijaniu wzorów wyciętych w drewnianych stemplach, na rozłożonej na płasko tkaninie. Każdy projekt ma swój wyjątkowy, ODRĘCZNY charakter, a nasza wyobraźnia w zakresie stylu dekoracji jest nieograniczona. 
Czy jesteście ciekawi jak wygląda ten proces krok po kroku ? Chętnie się z Wami tym eksperymentem podzielimy:)

A więc, ZACZYNAMY!

Na początek należy dodać, że oryginalny wzór, który widzicie na powyższym zdjęciu, powstał na podstawie uprzednio wykonanego projektu graficznego przez naszego projektanta Dawida Polonego. Następnie nasza koncepcja trafiła do drukarni w Polsce, która technologią druku na tkaninie zajmuje się już od wielu lat. To tam powstał gotowy projekt stempla

Projekty graficzne Dawid KOKOworld1.Proces stemplowania rozpoczynamy od rozłożenia wykroju równo na płaskiej powierzchni stołu. Co jest ważne, pieczątki nanosimy nie na gotowy produkt, a na WYKROJE, które celowo dla tego procesu, zostały dla Nas skrojone w zaprzyjaźnionej szwalni. 

Jak powstają ubrania KOKOworld

2. Następnie w miejscu, w którym chcemy odbić nasza pieczątkę - odmierzamy linijką linie, które w kolejnym etapie pozwolą nam w odpowiednio równych odstępach odbić pieczątkę.

3. Bierzemy farbę na gąbeczkę i dociskamy do gotowego stempla, tak aby farba była równomiernie odciśnięta na pieczątce i nie spływała z niej. Do farbowania wykorzystujemy specjalnie akrylowe farby do tkanin, ekologiczne z rodzinnej manufaktury z Gliwic, dzięki czemu jakość kolorów jest idealna, nie schodzi po wielu praniach.

KOKO moda

4. Następnie odbijamy motyw wyryty na stemplu drewnianym, poprzez przykładanie powierzchni stempla powleczonego farbą, do rozciągniętego na stole wykroju i naciskamy w niego bokiem dłoni.

KOKO design


5.  Po wyznaczonych liniach odbijamy nasz wzór na wykroju. W tym przypadku, linie, które wyznaczyliśmy są w stosunku do siebie równoległe. Pieczątkę odbijamy od dołu, równomiernie idąc ku górze.

Rękodzielnicy KOKOworld

 

Moda damska KOKOworld


6. Ostatni etap to zaprasowywanie gotowego wzoru, poprzez cienki papier. Po zaprasowaniu wzór na tkaninie automatycznie zasycha.

Moda for you KOKOworld

 

KOKO odzież


7. Teraz zapieczętowane fragmenty trafiają z powrotem na szwalnie, gdzie są zszywane i dopiero wtedy powstaje z nich finalny, gotowy produkt. Jeszcze tylko przeprasować, doszyć metkę i jest. 

Pieczątkowanie ręczne KOKOworldBluzki w kolekcji KOKOworld


8. Tadam, dzieło gotowe!Jak widzicie, jest to dość pracochłonny proces, ale daje niezmierzone pokłady energii, radości i uśmiechu, że zapominamy o ciężkiej pracy. Taka forma zdobienia tkanin daje szeroki wachlarz możliwości kreacji w procesie projektowania. Dzięki niej możemy pokazać drobne niuanse w strukturze druku, co staje się niezwykle atrakcyjne i NIEPOWTARZALNE. Dodatkowo, pieczątkę możemy odbijać w specyficznych miejscach, a nasza wyobraźnia może wciąż się rozwijać. 

Najczęstszym motywem dekoracji umieszczanych na pieczęciach są kwiaty. Na całym świecie to tradycyjne, orientalne rękodzieło jest bardzo modne. 

Wraz z premierą naszej nowej kolekcji Spring Summer 2019 Chapter I, zobaczycie między innymi bluzki, wykonane dokładnie tą metodą. Metodą RĘCZNEGO pieczątkowania :) 

Musimy przyznać, że jesteśmy bardzo ciekawi Waszego odbioru, dlatego już nie możemy się doczekać, aż kolekcja ujrzy światło dzienne.  

 

 

zrównoważona produkcja

Odpowiedzialne materiały

Ekowysyłka

14 dni na zwrot

KOKO WORLD logo
  • ul. Starowiślna 19, KRAKÓW
.js">